Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 04.02.2016

Eksperci: nie trzeba się bać deflacji

Czy przedłużająca się deflacja odbije się na stanie polskiej gospodarki, zastanawiali się goście Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24.
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej; Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker oraz Maciej Bukowski, prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych./Grażyna Raszkowska Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki, cz. 2, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej; Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker oraz Maciej Bukowski, prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych./Grażyna Raszkowska Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Podczas konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, jej przewodniczący i prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka powiedział, że według niego nie zanosi się na zmianę stóp procentowych w najbliższych miesiącach, mówił także, że deflacja w Polce jeszcze długo się utrzyma.

̶  Nie ma nad czym załamywać rąk, bo deflacja nie wywoła negatywnych skutków w realnej gospodarce - uważa Maciej Bukowski, prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych. 

Deflacja nie wywoła negatywnych skutków w realnej gospodarce

̶   W Polsce jest dziwna grupa ekonomistów, którzy załamują ręce nad deflacją, która wywołuje, wg. nich, tragiczne skutki w realnej gospodarce - mówi.

Deflacja nie będzie trwała wiecznie

̶  Te opinie są przesadzone. Deflacja to przede wszystkim zmiana cen względnych między surowcami a innymi towarami, i to nie będzie trwało wiecznie – mówi ekonomista.

Posłuchaj
01:21 [i] 04.02 Maciej Bukowski 1 _11384785_2016-02-04T12-50-19.000.mp3 Maciej Bukowski: deflacja nie wywoła negatywnych skutków w realnej gospodarce.

 

Uważa, że impulsy deflacyjne w gospodarce globalnej zaczną się powoli wyczerpywać, tak jak spadki cen ropy mają swoje dno.

Ponadto, jak zauważa, dla konsumentów i dla producentów to korzystne zjawisko, jeśli czynniki produkcyjne robią się tańsze.

Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker przypomina, że deflacji boją się banki centralne wszystkich gospodarek świata, z tego najbardziej w strefie euro czy w Stanach Zjednoczonych.

Deflacja straszy w Japonii, nie w Polsce

̶  Ten strach jest trochę schematyczny. Zawsze straszy się w tym przypadku Japonią, która w deflacji i stagnacji znajduje się przynajmniej od 20 lat i ta długotrwała deflacja ma negatywny wpływ na tę gospodarkę – mówi ekonomista.

Posłuchaj
00:46 [i] 04.02 Roman Przasnyski _1A_11384832_2016-02-04T12-50-04.000.mp3 Roman Przasnyski: deflacji boją się banki centralne wszystkich gospodarek świata, z tego najbardziej w strefie euro czy w Stanach Zjednoczonych.

 

Tyle, że jak podkreśla, japońska gospodarka i konsumenci są specyficzni, wiec nie można tego tak bezpośrednio przekładać.

̶  W Polsce deflacja nie wywołuje negatywnych konsekwencji, mimo, że trwa zaskakująco długo – podkreśla Przasnyski.

Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej uważa, że deflacja jest korzystniejsza dla konsumentów, ale niekoniecznie już w takim samym stopniu dla przedsiębiorców.

Posłuchaj
00:58 [i] 04.02 Durlik Khouri_11384881_2016-02-04T12-50-11.000.mp3 Agnieszka Durlik-Khouri: deflacja jest korzystniejsza dla konsumentów, ale niekoniecznie już w takim samym stopniu dla przedsiębiorców.

 

̶  Przedsiębiorcy mają taki problem, że ta nadwyżka, którą mają wykorzystać w sensie marży, jednak się coraz bardziej zmniejsza, a w tej marży muszą jeszcze zmieścić swoje inwestycje plus oczekiwania pracowników na podwyżki – mówi ekonomistka.

Grażyna Raszkowska, jk