Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 25.02.2016

Przybywa zielonych budynków. Jednak nadal nie do końca wiemy, jak z nich korzystać

W Polsce coraz częściej buduje się ekologicznie. Liczba tzw. zielonych budynków w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła o ponad 60 proc.
Posłuchaj
  • O potrzebie edukacji ekologicznej Polaków mówił w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Według badań przeprowadzonych przez Colliers, tylko w latach 2014-2015 liczba zielonych budynków wzrosła w Polsce o 60 proc.

Jednak według zbiorczego raportu TNS dla Ministerstwa Środowiska, Polacy często nie mają podstawowej wiedzy w zakresie oszczędzania energii np. w miejscu pracy.

- Zielone budownictwo to pojęcie, które ewoluuje. Jeszcze jakiś czas temu zielonymi budynkami nazywaliśmy budynki, które po prostu są energooszczędne. Nadal pozostaje to bardzo istotnym elementem. Natomiast coraz bardziej zyskuje na znaczeniu fakt, że są to budynki, które przede wszystkim, przy zachowaniu odpowiednich parametrów środowiskowych, służą ludziom – mówi Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska.

Międzynarodowe certyfikaty

Te zielone budynki mają też coraz częściej odpowiednie, międzynarodowe certyfikaty.

- Na naszym rynku dominują dwa schematy certyfikacji: amerykański i brytyjski. Taki certyfikat to poświadczenie wielu cech budynku, takich jak energooszczędność czy aspekty związane z oddziaływaniem na człowieka. Te certyfikaty tworzą swojego rodzaju narzędzie do sprawdzenia tego, czy to, co budujemy, w co inwestujemy, jest przyjaźniejsze zarówno środowisku, jak i nam – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Nie wykorzystujemy potencjału budownictwa energooszczędnego

Nowe budynki często są naszpikowane ekologicznymi rozwiązaniami, ale okazuje się, że ich użytkownicy często z nich nie korzystają, nie wykorzystują ich potencjału, a tym samym nie oszczędzają energii.

- Mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia w zakresie edukacji ludzi. I nie mam tu na myśli wyłącznie inwestorów, którzy dostarczają efektywne energetycznie, zrównoważone inwestycje, ale ich użytkowników, którzy później je eksploatują. Zdarza się, że takie budynki są wyposażone w skomplikowane systemy, które mają za zadanie sprawić, że będą one odpowiednie, przyjazne dla ludzi, będą zapewniały komfort termiczny, inne ważne dla człowieka parametry. Natomiast użytkownicy nie mają świadomości, jak z tego korzystać – zaznacza Adam Targowski.

Potrzeba jest zatem kampania edukacyjna o takich ekologicznych rozwiązaniach.

Wiedza w zakresie wykorzystywania rozwiązań energooszczędnych jest ważna także w zakresie zmian w budownictwie, które nas czekają. Przepisu unijne zakładają, że od 2020 roku każdy nowy budynek będzie musiał wykazać bilans energetyczny bliski zeru.

Justyna Golonko, awi