Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 09.03.2016

Czy banki wesprą plan Morawieckiego?

O roli, jaką mają odegrać banki w tzw. planie Morawieckiego, rozmawiali dziś uczestnicy zorganizowanego w Warszawie Forum Bankowego.
Posłuchaj
  • Czy banki wesprą plan Morawieckiego, i na jakich warunkach, zastanawiano się goście audycji Wszystko o gospodarce w radiowej Jedynce./Karolina Mózgowiec, Naczelna Radekcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Banki mają być jednym ze źródeł finansowania planu. A wg jego założeń, w sektorze bankowym jest około 90 mld złotych nadpłynności, którą można by spożytkować na rozwój przedsiębiorstw.

Na banki nałożono nowe obciążenia

W ostatnich 12 miesiącach nałożono na polski sektor bankowy ponad 8 mld złotych dodatkowych obciążeń, poza standardowymi obciążeniami rocznymi.

̶ To wpłynie na zmniejszenie tempa budowania funduszy własnych sektora, a co za tym idzie na mniejszą skłonność banków do udzielania kredytów, także przedsiębiorcom – mówi prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz.

Jak tłumaczy, aby udzielić kredytów wartych 10 mld zł, banki muszą mieć poza tymi środkami uzyskanymi od obywateli z ich oszczędności, jeszcze 1,3 mld własnych funduszy.

̶ I problem polega na tym, że te nadmierne obciążenia nałożone na banki i ich klientów w ostatnich kwartałach powodują, że budowanie funduszy własnych jest ograniczone, a to przekłada się na mniejszą zdolność oferowania kredytów – mówi Pietraszkiewicz.

Kredyty dla małych i średnich firm są bardziej ryzykowne

Do tego kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw są bardziej ryzykowne - dodaje Lech Kurkliński, dyrektor Alterum, ośrodka badań i analiz systemu finansowego.

̶ Nawet jeśli mam środki, a ryzyko oceniam na zbyt wysokie, to wtedy bankowiec podejmuje raczej decyzję na nie, niż na tak – mówi ekspert.

Polscy przedsiębiorcy nie chcą się zadłużać

Przedsiębiorstwa musza też chcieć się zadłużać, a jak na razie robią to niechętnie – zwraca uwagę partner w firmie doradczej EY Iwona Kozera.

Jak zauważa, polskie przedsiębiorstwa dużo mniej niż zachodnie posługują się kredytowaniem zewnętrznym w stosunku do środków własnych.

̶ Od 2010 r. zaobserwowaliśmy zjawisko, że przedsiębiorstwa chcą być po tej bardziej bezpiecznej stronie i mniej kredytować działalność – podkreśla.

I dodaje, że dla polskich przedsiębiorców ważna jest sytuacja makroekonomiczna i przewidywalność gospodarcza.

Warto tworzyć programy oszczędzania długoterminowego

Myśląc o planie Morawieckiego i o potrzebnych środkach na rozwój trzeba też zająć się problemem niedoboru oszczędności długoterminowych – uważa Lech Kurkliński.

̶ Być może pewnym pomysłem jest koncepcja kas budowlano-mieszkaniowych, które też łączą element oszczędnościowy z kredytowaniem – zauważa ekspert.

Stąd, jak podkreśla, dobry program mieszkaniowy byłby silnym wsparciem dla planu Morawieckiego.

W najbliższych miesiącach, wg zapowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ma być zaprezentowany plan budowy oszczędności narodowych.

Źródłem finansowania planu Morawieckiego mają być też fundusze unijne, które mają być inwestowane, a nie wydawane.

Karolina Mózgowiec, jk