Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 14.03.2016

Co przeszkadza w innowacyjnym rozwoju gospodarki? Nie tylko brak pieniędzy

W gospodarce zazwyczaj wszystko rozbija się o pieniądze. W przypadku innowacji, to może być nie jedyny problem.
Posłuchaj
  • Dlaczego Polska w rankingu innowacyjnych gospodarek wypada na szarym końcu w Unii Europejskiej, mówi w audycji Wszystko o gospodarce w radiowej Jedynce dr Jarosław Górski z Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Według raportu „Społeczny klimat innowacji w Polsce”,  do głównych barier rozwoju innowacyjności w naszym kraju należą wcale nie pieniądze, a  przede wszystkim: brak poszanowania dla ludzi, którzy mają zdolność tworzenia nowych rozwiązań oraz brak społecznego przyzwolenia dla porażki.

Jak mówi dr Jarosław Górski z Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, pieniądze są i długo będą bardzo ważnym problemem rozwoju innowacyjności, ale jest też inny problem – dotyczący strony społecznej.

W Polsce nie ma uznania dla innowatorów

̶  W Polsce nadal jest bardzo mały popyt społeczny i uznanie dla innowatorów – mówi ekspert.

I wyjaśnia, że nadal uważa się, że innowator to osoba, która coś tam sobie kombinuje, ryzykuje cudzymi pieniędzmi, nie zawsze odnosi pozytywne rezultaty.

Dlatego nie zawsze ta praca spotyka się z uznaniem społecznym i wydaje się, że to stanowi bardzo poważną barierę rozwoju postaw innowacyjnych – mówi dr Jarosław Górski.

Jest potrzeba wspierania innowacji w każdej sferze: nauki, firmy, państwa

I jak dodaje, dla popularyzacji postaw innowacyjnych i podniesienia prestiżu innowatora, potrzebne są rozwiązania na każdym poziomie: począwszy od wczesnej edukacji, aż po kompleksowe, systemowe rozwiązania na poziomie strategii państwa.

W nauce mniej konkurencji, więcej współpracy

Jak wyjaśnia, np. system edukacji powinien być w mniejszym stopniu nastawiony na konkurencję, ale na współpracę.

W firmie najważniejszy potencjał ludzki, nie niskie płace

 ̶  Przedsiębiorcy muszą też zrozumieć, że w długim terminie podstawą uzyskania zysku jest tworzenie wartości dodanej, która nie polega na tym, że mało płacimy pracownikom i zmuszamy ich do wydajniejszej pracy, ale zatrudniamy takich pracowników, którzy mają wielki potencjał rozwoju – mówi ekspert.

W 2015 roku Polska znalazła się na 46. miejscu w Globalnym Indeksie Innowacyjności. Wyprzedza nas 26 państw Unii Europejskiej, a słabiej wypada tylko Rumunia.

Błażej Prośniewski, jk