Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 15.03.2016

ARiMR: można już składać wnioski o dopłaty za 2016 r.

Od wtorku w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o przyznanie dopłat za 2016 r.

Na jednym formularzu rolnik może ubiegać się o kilka rodzajów płatności; na dopłaty jest 3,4 mld euro - podała Agencja.

Szacuje się, że na działania obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za rok 2016, czyli dopłaty ONW (na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania), płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007-2013), rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne czy zalesieniowe, zostanie wypłacone ok. 2,7 mld zł.

Aby otrzymać dopłatę trzeba złożyć spersonalizowany wniosek

Warunkiem otrzymania dopłat bezpośrednich jest wypełnienie wniosku o ich przyznanie wraz z załącznikami i dostarczenie go do ARiMR. Każdy rolnik, który ubiegał się o przyznanie takich płatności w ubiegłym roku, otrzymał z Agencji wstępnie wypełniony tzw. wniosek spersonalizowany. Jeżeli wszystkie dane w nim zawarte się zgadzają, wystarczy podpisać taki wniosek i złożyć go do ARiMR.

Wniosek na stronie internetowej ARiMR, lub osobiście

Wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2016 r. można pobrać także z portalu internetowego Agencji. Jest także możliwość wypełnienia e-wniosku. To bardzo wygodna forma ubiegania się o płatności bezpośrednie, ponieważ system automatycznie sprawdzi, czy wszystkie wymagane pola zostały wypełnione oraz czy wniosek jest kompletny, a samo złożenie nie wymaga wizyty w biurze powiatowym.

Aby skorzystać z aplikacji e-wniosek, trzeba mieć login i kod dostęp do systemu informatycznego ARiMR. O nadanie uprawnień do korzystania z drogi internetowej trzeba wystąpić do kierownika biura powiatowego.

Wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich można składać też osobiście lub przez upoważnioną osobę w biurach powiatowych ARiMR lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

Jedyna zmiana: tytuł prawny do gruntów

Warunki przyznawania dopłat nie ulegają zmianie. Wprowadzono jedynie wymóg posiadania tytułu prawnego do gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, do których rolnik ubiega się o płatności. Ma to na celu wyeliminowanie nadużyć polegających na bezumownym użytkowaniu gruntów Agencji Nieruchomości Rolnych.

Rolnik, który stara się o dopłaty do państwowych działek, powinien złożyć oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do tych gruntów wraz ze wskazaniem, z czego wywodzi ten tytuł prawny. W 2016 r. oświadczenie to należy złożyć w terminie do 31 sierpnia na formularzu opracowanym przez ARiMR.

W 2016 r. na jednym formularzu wniosku rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie dopłaty bezpośrednich, w tym m.in.: jednolitej płatności obszarowej; dopłaty za zazielenienie; płatności dodatkowej; dla młodych rolników; w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją, do tytoniu; uprawy buraka cukrowego; roślin wysokobiałkowych; chmielu; ziemniaków skrobiowych; owoców miękkich (truskawek lub malin); pomidorów; lnu; konopi; do krów; do bydła; owiec; kóz oraz dopłat w ramach Programu Obszaru Obszarów Wiejskich (rolno-środowisko-klimatycznej, ekologicznej, rolnośrodowiskowej, pomocy za zalesienie). Po raz pierwszy od roku 2016 - premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej (PROW 2014-2020).

Rolnicy, którzy w 2015 r. przystąpili do systemu dla małych gospodarstw, otrzymają płatność w ramach tego systemu, zastępującą wszystkie rodzaje wsparcia finansowane z budżetu unijnego. Wystąpienie z systemu dla małych gospodarstw ze skutkiem od 2016 r. jest możliwe w terminie do 30 września br., nie jest już natomiast możliwe przystąpienie do tego systemu - informuje resort rolnictwa.

Wnioski można składać do 16 maja br. Złożenie ich po tej dacie, ale nie później niż do 10 czerwca, będzie skutkowało obniżeniem kwoty płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy zwłoki.

PAP, jk