Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 16.03.2016

Zamiast użytkowania wieczystego własność?

Wspólnoty mieszkaniowe mają zostać właścicielami gruntów dziś należących do gmin lub skarbu państwa. Takie jest założenie ustawy, która ma zmienić użytkowanie wieczyste w prawo własności.
Posłuchaj
  • O proponowanych zmianach w prawie własności gruntów w radiowej Jedynce mówi Monika Stępniewska z Kancelaria Radców Prawnych Stępniewska, Rola-Pawłow (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Właściciele mieszkań będą mogli się uwłaszczyć z mocy prawa na prawie użytkowania do gruntu. Na razie jest to propozycja, ale już w tym roku może to być również ustawa.

- Obecnie funkcjonuje ustawa, która pozwalała wspólnotom mieszkaniowym na zmianę użytkowania wieczystego na własność. Konieczna była jednak jednomyślność, a to rzeczywistości napotyka liczne trudności m.in. wynikające z braku zainteresowania wszystkich właścicieli tym przekształceniem, w dużych wspólnotach gdy tych lokali potrafi być kilkaset występują przeszkody techniczne – przekonuje Monika Stępniewska z Kancelaria Radców Prawnych Stępniewska, Rola-Pawłow.

Diabeł tkwi w szczegółach

Jakie są korzyści wynikające z przekształcenia prawa użytkowania gruntu na prawo własności?

- Ustawa może być korzystna dla właścicieli lokali pod warunkiem, że finansowe jej skutki będą dla właścicieli korzystne – uważa gość radiowej Jedynki. - W przedstawionym projekcie zaproponowano, że przekształcenie odbędzie się za opłatą. To może być niepokojące, gdyż opłata ta będzie musiała być wnoszona do końca okresu, który był przewidziany na użytkowanie wieczyste. Ma ona odpowiadać wysokości dotychczasowej opłaty za użytkowanie wieczyste – wyjaśnia radca prawny i dodaje, że gminy obawiają się utarty dochodów z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste.

Użytkowanie wieczyste od dawna jest problemem w polskim prawie. Były już dalej idące projekty, żeby ta formę własności zlikwidować.

Aleksandra Tycner, abo