Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 23.03.2016

Metropolia warszawska będzie razem walczyć ze smogiem

We wspólnej uchwale miasta i gminy metropolii warszawskiej apelują do władz Mazowsza o wprowadzenie ograniczeń lub zakazu używania instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Posłuchaj
  • Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy: nie da się rozwiązać problemów zanieczyszczenia powietrza bez współpracy z sąsiadami (IAR)
  • Wojciech Bartelski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego: trzeba uświadomić ludziom, jak szkodliwe działanie ma smog (IAR)
Czytaj także

Do apelu przyłączyło się ponad 20 gmin. To pierwsza taka wspólna inicjatywa w kraju. Kraków i Wrocław występowały z podobnymi pomysłami już wcześniej, ale indywidualnie jako miasta.

- Nie da się rozwiązać problemów zanieczyszczenia powietrza bez współpracy z sąsiadami, bo powietrze nie zna granic - tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Dodaje, że problem zanieczyszczeń powietrza jest inny, niż ten dotyczący odpadów lub ścieków i dlatego wymaga wspólnych działań.

Szkodliwy wpływ smogu

Jak wyjaśnia Wojciech Bartelski Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, trzeba uświadomić ludziom, jak szkodliwe działanie ma smog.

Radny zapowiada, że sejmik teraz rozpocznie pracę nad uchwałą na szczeblu wojewódzkim, która zakaże palenia np. śmieciami lub węglem niskiej jakości i nakaże używanie paliw ekologicznych. Uchwała będzie gotowa prawdopodobnie w przyszłym roku. Mogłaby wejść w życie w trakcie czterech lat.

IAR, awi