Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 24.03.2016

"Rodzina 500+": wkrótce start programu. Powstają centra kryzysowe

Program "Rodzina 500+" startuje 1 kwietnia. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podkreśla, że największe obawy dotyczą tego, że wszyscy będą składać wnioski już pierwszego dnia, podczas gdy mają na to trzy miesiące.
Posłuchaj
  • Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska: sprawdzamy systemy informatyczne (IAR)
  • Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska: tworzymy trzy centra kryzysowe (IAR)
  • Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska: centra mają działać do późnych godzin wieczornych, a w razie potrzeby przez całą dobę (IAR)
Czytaj także

Zarówno resort, jak i samorządy obawiają się też, czy nie zawiodą systemy informatyczne - zaznaczyła minister Rafalska. Poinformowała, że jej resort we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i Bankiem PKO BP tworzy trzy centra kryzysowe. Każde z tych centrów będzie odpowiadało za bieżący monitoring funkcjonowania wszystkich systemów informatycznych wykorzystywanych w pierwszym okresie wprowadzania programu w życie.

Chodzi o system bankowości elektronicznej, system PUE ZUS, emp@tia i systemy dziedzinowe wykorzystywane przez gminy. Minister zaznaczyła, że centra mają działać do późnych godzin wieczornych, a w razie potrzeby przez całą dobę.

Resort minister Rafalskiej podpisał porozumienia z 19 bankami - wczoraj dołączył Eurobank - dzięki czemu wnioski będzie można też składać poprzez ich systemy informatyczne.

Wnioski od 1 kwietnia

Pierwsze wnioski będzie można złożyć już 1 kwietnia, pierwsze wypłaty rodziny otrzymają prawdopodobnie w maju.

- Pierwsze wnioski będzie można złożyć 1 kwietnia - przypomina Bartosz Marczuk.

Wniosek jest bezpłatny, za jego pobranie i złożenie nie ma opłat - podkreśla ministerstwo w związku z powstającymi kolejnymi stronami internetowymi, które oferują pobranie wniosku za opłatą.

- Informujemy, że strony te nie są związane z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Służą jedynie próbom wyłudzenia pieniędzy za pobranie wniosku - informuje resort.

Jego wzór jest określony w rozporządzeniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Można go zobaczyć na stronach resortu.

Analogicznie do funkcjonujących już rozwiązań dotyczących świadczeń rodzinnych, świadczenie wychowawcze będzie mogło być wypłacane w urzędzie gminy lub miasta, w wyodrębnionej komórce organizacyjnej w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce, np. specjalnych centrach do realizacji świadczeń socjalnych.


"Pierwsze wypłaty w okolicach maja"

Jego zdaniem można się spodziewać, że osoby, które złożą wnioski o świadczenie z programu 500+ na początku kwietnia, otrzymają pierwsze wypłaty w okolicach maja.

- Z tym, że pamiętajmy - w pierwszym okresie z jednej strony obowiązuje przepis, zgodnie z którym będziemy musieli trochę dłużej poczekać na te pieniądze, bo gmina od momentu, kiedy złożymy wniosek, ma trzy miesiące na wypłatę pieniędzy, ale z drugiej strony dzięki temu, nawet jeśli złożymy wniosek w czerwcu, to otrzymamy świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia. Można spodziewać się, że osoby, które będą pierwsze, uzyskają pieniądze pewnie w maju, natomiast nie trzeba się specjalnie spieszyć i denerwować - podkreśla Marczuk.

Do programu można dołączyć w dowolnej chwili

Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie, jednak w kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

Jak dodaje wiceminister, jeśli chodzi o wnioski złożone po 1 lipca, będzie obowiązywać zasada ogólna: jak składamy wniosek do 10 danego miesiąca, to otrzymujemy pieniądze do końca danego miesiąca, jak po 10 - to do końca następnego miesiąca.

Wypłatami świadczenia wychowawczego będą zajmowały się samorządy, w których trwają intensywne przygotowania do nowego zadania.

- Samorządowcy mówią, że kalendarz jest dość napięty, ale mają pełne 6 tygodni, wiec powinno być wystarczająco czasu na przygotowanie się do wdrożenia ustawy, nie powinno być problemów - ocenia Marczuk.

Gdzie złożyć wniosek?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, że wnioski będzie można składać w gminie nie tylko osobiście, ale też przez pocztę oraz online.

Można to będzie zrobić również przez elektroniczną bankowość, czyli osoby mające konta i obsługujące je elektronicznie będą mogły za ich pośrednictwem złożyć wniosek. Nie wymaga to podpisu elektronicznego czy zakładania konta na e-PUAP-ie.

Zobacz, jak złożyć wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500+" >>>

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, jak złożyć wniosek:

Źródło: Polskie Radio

IAR/PAP, awi