Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 24.03.2016

PIT 2015: jak skorzystać ze wstępnie wypełnionej deklaracji?

Skorzystanie z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego znacznie przyspiesza złożenie deklaracji podatkowej - zapewnia resort finansów. Z danych MF wynika jednak, że w tym roku podatnicy mniej chętnie sięgają po to rozwiązanie.

W ubiegłym roku usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (Pre-Filled Tax Return - PFR) została uruchomiona 16 marca, a do 23 marca podatnicy wysłali za jej pośrednictwem ponad 16 tys. deklaracji (w ciągu całego ubiegłego roku w ten sposób złożono ponad 102 tys. zeznań). Tymczasem od chwili uruchomienia PFR w tym roku, co nastąpiło 18 marca, do 23 marca podatnicy wysłali za pośrednictwem systemu PFR niemal dwa razy mniej deklaracji - ok. 8,6 tys.

- W tym roku układ kalendarza sprawił, że start usługi PFR zbiegł się w czasie z przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych, a ten okres raczej nie sprzyja myśleniu o rozliczaniu się z fiskusem. Spodziewamy się, że duże zainteresowanie usługą pojawi się po świętach - poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Waldemar Grzegorczyk.

- Skorzystanie ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego znacznie przyspiesza złożenie deklaracji, gdyż system już sam automatycznie wypełnia wiele rubryk - zachęca rzecznik.

Usługa rozszerzona o druk PIT-38

Grzegorczyk wskazał, że w tym roku usługa PFR została rozszerzona o druk PIT-38, który jest przeznaczony dla osób rozliczających przychody z kapitałów pieniężnych. Po raz pierwszy obejmuje także informacje z organów rentowych, co sprawia, że mogą z niej skorzystać również emeryci i renciści.

Większe niż w latach ubiegłych jest natomiast zainteresowanie podatników rozliczeniem PIT-ów za pomocą systemu e-Deklaracje. O ile do 23 marca w 2014 r. w ten sposób wysłano ok. 2,8 mln zeznań, w zeszłym roku było to nieco ponad 4 mln, natomiast w analogiczym okresie tego roku fiskus przyjął już ponad 4,8 mln zł.

Na czym polega usługa?

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego – w tym roku jest to PIT-37 i PIT-38 za rok 2015. Nie oznacza to, że administracja podatkowa składa za podatnika deklarację. Podatnik, który chce skorzystać z PFR sprawdza poprawność danych wykazanych w udostępnionym przez fiskusa zeznaniu, podpisuje je oraz wysyła deklarację. Może ją uzupełnić o dane, którymi organy skarbowe nie dysponują, np. o ulgi – np. na dzieci, czy o kwotę 1 proc. podatku dla wskazanej organizacji pożytku publicznego.

Podatnik powinien też dopisać do deklaracji przychody, które otrzymał, a które nie zostały ujęte w udostępnionym PFR.

Informacje o rozliczeniu za pomocą PRF można znaleźć w Portalu Podatkowym resortu finansów.

PAP, awi