Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 08.04.2016

E-administracja: dużo wdrożeń, mało korzyści

Pomimo dużych sum, wydanych na platformy usług elektronicznych w urzędach, ich wykorzystanie jest znikome - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Posłuchaj
  • Dlaczego udało się zbudować elektroniczne systemy bankowe, a e-administracja nadal kuleje, mówią w audycji Wszystko o gospodarce w radiowej Jedynce prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski oraz Karol Manys, rzecznik ministerstwa cyfryzacji./ Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Przede wszystkim tylko nieco ponad 1 proc. dorosłych Polaków posiada profil zaufany, umożliwiający korzystanie z e-usług.

302 wdrożenia i …5 usług

̶  Mimo to niektóre gminy wdrażają ich bardzo dużo - mówi prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

Jak jednak zauważa, udostępniono 302 usługi, ale obywatele korzystają z…pięciu z nich. I to najczęściej z książki podawczej.

Sporo zmieni program Rodzina 500+ i systemy bankowe

Jednak podejście do e-usług powoli się zmienia.

̶  Najlepszym przykładem jest możliwość złożenia wniosku w programie Rodzina 500+ przy użyciu internetowych systemów bankowych - mówi Karol Manys, rzecznik ministerstwa cyfryzacji.

̶  Po tygodniu od uruchomienia tego programu, na ponad milion złożonych wniosków, 300 tys. wpłynęło drogą elektroniczną, głównie za pomocą kanału bankowego – mówi rzecznik.

Jak dopowiada, przy niewydolności e-administracji, skorzystanie z kanału bankowego okazało się strzałem w dziesiątkę.

Na tym ma się nie skończyć. Ministerstwo zapowiada większą ilość e-usług, które mają być dostępne w przyszłości przy użyciu internetowych systemów bankowych

Kamil Piechowski, jk