Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 12.04.2016

Nowy typ kredytów bez ryzyka

PKO Bank Hipoteczny już wkrótce zaoferuje kredyty o stałym oprocentowaniu. Obecnie rozpoczyna on dużą emisję listów zastawnych.
Posłuchaj
  • O bankach hipotecznych w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Podobne plany mają -   mBank Hipoteczny oraz Pekao Bank Hipoteczny. Czy może być to kusząca propozycja dla tych którzy myślą o własnym mieszkaniu? Jak mówi Tomasz Przyrowski z Metrohouse, przy obecnej wysokości stóp procentowych, bardziej opłaca się wziąć tradycyjny kredyt mieszkaniowy, ze zmiennym oprocentowaniem.

Raty wyższe o 200 zł

- Oprocentowanie stałe gwarantowane ma założony tak wysoki poziom ryzyka zmienności stóp procentowych, że żeby nam się to opłaciło to WIBOR na dziś musiałby wzrosnąć powyżej 2,5 proc.. W obecnej sytuacji rata kredytu o wartości 300 tys. zł o stałym oprocentowaniu byłaby wyższa od tego klasycznego o 200 zł – wylicza gość.

Gwarancje kosztują

Jednocześnie można założyć, że gdy stopy procentowe gwałtownie rosną, wtedy taki kredyt mógłby być dla nas znacznie mniej dotkliwy - dodaje dr Jacek Furga ze Związku Banków Polskich

- Kredyty ze stałym oprocentowaniem dają tą gwarancję, że jesteśmy w stanie przewidywać swoje koszty. Jest to decyzja klienta, czy chce ryzykować – podkreśla rozmówca.

Okres spokoju, a co potem?

Tu jednak pojawia się gwiazdka, bo banki hipoteczne nie oferują stałego oprocentowania na cały okres kredytu, a na przykład na 5 czy 7 lat. Jednocześnie - jak wyjaśnia Tomasz Przyrowski, emitowane przy tym listy zastawne, gwarantują bankom dostęp do taniego pieniądza.

- Banki hipoteczne w inny sposób pozyskują pieniądze. Emitują listy zastawne na udzielone kredyty. Jest to tańszy pieniądz niż z rynku międzybankowego i pieniądze z depozytów klientów – tłumaczy specjalista.

Alternatywą są kasy

Ale jest także alternatywa dla klientów, którą proponuje od dłuższego czasu  Związek Banków Polskich. Chodzi o kasy oszczędnościowo-budowlane, także oparte na stałym oprocentowaniu

- Klienci umawiają się  z kasą budowlaną, która jest specjalistycznym bankiem na warunki oszczędzania. Kasa, przy niskich dzisiejszych stopach mogłaby zaproponować 1,5 proc. za oszczędności, w zamian klient dostanie kredyt na 2,5 proc. o stałej stopie za lat 7 – wyjaśnia ekspert.

Takie kasy na razie w Polsce nie  istnieją. Są za to w 11-stu krajach naszego regionu. Oszczędza w nich obecnie ponad 51 mln osób.

Błażej Prośniewski, abo