Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 13.04.2016

MFW: poważne konsekwencje gospodarcze Brexitu

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować poważne szkody gospodarcze w Europie i na świecie. Takie ostrzeżenie opublikował Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swojej najnowszej prognozie.
Posłuchaj
  • Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować poważne szkody gospodarcze w Europie i na świecie. Takie ostrzeżenie opublikował Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swojej najnowszej prognozie. Z Waszyngtonu - Marek Wałkuski, Polskie Radio, IAR
  • Głośnym echem odbiły się w Wielkiej Brytanii przestrogi Międzynarodowego Funduszu Walutowego przed negatywnymi skutkami Brexitu - relacja Grzegorza Drymera z Londynu (IAR)
Czytaj także

Na początku dorocznej wiosennej sesji, która odbywa się w Waszyngtonie, Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że opuszczenie Unii przez Brytyjczyków zachwieje relacjami handlowymi w Europie. To doprowadzi do przeciągających się negocjacji nad nowymi porozumieniami, co podważy zaufanie inwestorów i wywoła zawirowania na rynkach finansowych.

Fundusz podkreślił, że perspektywa referendum już wywołała niepewność inwestorów i obniżył prognozę wzrostu PKB dla Wielkiej Brytanii z 2,2 do 1,9%.

"Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma rację - wyjście z Unii Europejskiej stanowi poważne ryzyko dla naszej gospodarki" - napisał na Twitterze premier David Cameron, dodając, że Wielka Brytania jest silniejsza, bezpieczniejsza i lepsza jako członek Unii Europejskiej.

Poruszenie w Wielkiej Brytanii

Przestrogi MFW odbiły się głośnym echem w Wielkiej Brytanii.

Naczelny ekonomista MFW Maurice Obstfeld powiedział, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej miałoby duży wpływ nie tylko na nią samą, ale i na jej europejskich partnerów, a nawet globalnie, na inne kraje. Prounijny, konserwatywny kanclerz skarbu George Osborne mówił reporterom, że to najbardziej wyraźne niezależne ostrzeżenie przed tym, co czeka kraj, jeśli opuści Unię.

Ale nie zgadzają się z nim dwaj inni byli konserwatywni kanclerze. Nigel Lawson powiedział telewizji ITV, że to "kompletny nonsens", bo nawet własna prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego plasuje Wielka Brytanię daleko przed resztą Europy. Drugi były kanclerz, Norman Lamont mówił zaś BBC, że handel zależy od nabywców i sprzedawców, a nie od rządów, jak im się to wydaje A po wystąpieniu z Unii i tak w okresie pierwszych dwóch lat i tak nic się nie zmieni.

IAR, jk