Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Grażyna Raszkowska 14.04.2016

MF będzie skuteczniej ścigać przestępców podatkowych

Lepsza ściągalność podatków ma dać budżetowi państwa, co najmniej 12 miliardów złotych w roku przyszłym, 10 miliardów w 2018 i 8 miliardów w kolejnym.
Posłuchaj
  • Najbardziej dotkliwa jest luka w VAT. Mamy do czynienia z oszustwami na szeroką skalę i w sposób zorganizowany – mówi Wiesław Jasiński, wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, który był gościem radiowej Jedynki. (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Ostatnio często podnoszone są głosy, które mówią, że rząd będzie uszczelniać system podatkowy. Proponowane rozwiązania budzą emocje i nie zawsze znajdują zrozumienie przede wszystkim w środowisku przedsiębiorców.  

– Ten termin uszczelniania systemu podatkowego jest odmieniany przez wszystkie przypadki. A dla nas jest niezwykle istotny, by mieć po swojej stronie społeczeństwo. Luka w dochodach narastała w ostatnich latach, a od 2008 roku w każdym z podatków bardzo drastycznie rosła. Najgorsze w tym wszystkim są nie kwoty, o których mówimy, a mówimy o dziesiątkach miliardów złotych, ale najgorsze jest to, że mieliśmy do czynienia z utrwalaniem się pewnych tendencj. I chcemy już w tym roku zatrzymać ten negatywny trend – mówi Wiesław Jasiński, wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, który był gościem radiowej Jedynki.  

Nowe narzędzia

I zapewnia, że mamy do tego odpowiednie narzędzia – w lipcu startuje Jednolity Plik Kontrolny.

– Jest to rozwiązanie informatyczne, kontrolne, a także rozwiązanie prawne. W ubiegłym roku zmieniono ustawę o ordynacji podatkowej, która umożliwia wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego od 1 lipca br. Byliśmy bardzo zdeterminowani, by nie odwlekać tego momentu. Chcemy to narzędzie wprowadzić w sposób dogodny dla podatnika – mówi gość Jedynki.

To uszczelni system, ale także ma być narzędziem, które ułatwi życie podatnikom.

– Będzie mniej kontroli, będą trwały krócej. I będą dla podatnika oszczędniejsze.  Taki był zamysł od samego początku. W ślad za tym pójdą następne rozwiązania – mówi wiceminister.

Od przyszłego roku planowany jest z kolei centralny rejestr faktur.

– Chodzi o to byśmy kontrolowali tych, których powinniśmy kontrolować – dodaje.

VAT na celowniku

Najbardziej dotkliwa jest luka VAT-owska.  

– Mamy do czynienia z oszustwami podatkowymi. Na szeroką skalę i w sposób zorganizowany – mówi Wiesław Jasiński.

Scenariusz oszustw w przypadku podatku VAT jest znany.

– Prawdopodobnie będziemy musieli przeorganizować służby. Konieczne będą zmiany prawa i jesteśmy na ostatnim etapie tych prac – ­mówi gość Jedynki  

Będą eliminowane te przepisy, które utrudniają kontrole albo legalizują niepożądane działania albo też w ogóle umożliwiają oszustwa.

Mają też być bardziej dotkliwe kary dla tych, którzy wyłudzają VAT.

Proponuje się, by uznać za przestępstwo wystawianie fikcyjnych faktur. I może za to grozić nawet 5 lat pozbawienia wolności.

A czy możliwa byłaby abolicja dla oszustów, którzy zawłaszczyli pieniądze i je oddadzą?

– Myślimy raczej o rozwiązaniach prewencyjnych. Ważne jest np. by podatnicy brali paragony – wyjaśnia wiceminister.

Ministerstwo chce, by społeczeństwo dostrzegło problem uszczelnia systemu podatkowego. I by m.in. pieniądze nie były transferowane zagranicę.

Przedsiębiorcy maja zastrzeżenia

Przedsiębiorcy z kolei często sygnalizują, że to nie wysokość podatków jest problemem, ale zawiłość systemu.

Pracę nad ustawą rozpoczął Sejm. Ale na przykład Związek Przedsiębiorców i Pracodawców obawia się, że klauzula uderzy w małe i średnie firmy w Polsce, bo jak mówi urzędnicy skarbówki boją się konfrontacji z korporacjami, które korzystają z usług dobrych prawników i firm dbających o wizerunek i że łatwiejszym celem dla administracji podatkowej są mali i średni przedsiębiorcy

– MF mówi o uszczelnianiu systemu podatkowego, ale także o prostych podatkach. Prawdopodobnie rozwiązania będą musiały iść w parze. Od paru miesięcy staramy się mocno wsłuchiwać w to, co mówią przedstawiciele środowisk branżowych np. skupionych wokół organizacji paliwowych czy innych ważnych branż. Skupiamy się na głosach tych środowisk, gdzie zagrożenie tymi działaniami przestępczymi  w sferze podatków jest największe. Konsultujemy nasze rozwiązania – dodaje wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, który był gościem radiowej Jedynki.  

Sylwia Zadrożna, gra