Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 25.04.2016

GUS: bezrobocie w marcu spadło do 10 proc. To najlepiej od 25 lat

W marcu bezrobocie wyniosło 10 procent, czyli było niższe o trzy dziesiąte punktu procentowego niż w lutym - podał GUS. To oznacza , że była o 1,5 pkt. proc niższa niż przed rokiem.
Posłuchaj
  • Z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 10 procent i była o 0,3 punktu procentowego niższa niż w lutym. Zdaniem eksperta rynku pracy Andrzeja Kubisiaka z Work Service prognozy resortu powinny się sprawdzić./IAR/.
  • Według eksperta pod koniec roku bezrobocie może spaść do 9 procent./IAR/.
  • Spadku bezrobocia w marcu spodziewa się też Anna Częścik z Grupy Pracuj. Jak mówi, przybywa ofert zatrudnienia a rynek pracy powoli zmienia się w rynek pracownika./IAR/.
  • Poprawia się sytuacja na rynku pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w marcu bezrobocie wyniosło 10 procent, czyli było o 0,3 punktu procentowego niższe niż w lutym./IAR/.
  • Artur Satora dodaje, że teraz z miesiąca na miesiąc na rynek pracy pozytywnie będą oddziaływać czynniki sezonowe./IAR/.
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała IAR, że poprawa sytuacji na rynku pracy była spodziewana./IAR/.
Czytaj także

Rok temu o tej samej porze bezrobocie wynosiło 11,5 proc., co oznacza spadek o 1,5 pp. r/r.

Taki wynik nastraja optymistycznie na kolejne miesiące roku. Marzec może być ostatnim miesiącem 2016 r., w którym dane będą dwucyfrowe.

Pod koniec marca 2016 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 600,5 tys. osób i był to rezultat niższy niż przed miesiącem o 52,2 tys. osób.

Pod koniec roku stopa bezrobocia powinna osiągnąć poziom zbliżony do 9 proc.

Minister Rafalska mówi o wiośnie na rynku pracy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że informacje z GUS, to "prawdziwa wiosna na rynku pracy, a dane wieją optymizmem". "Myślę, że w kwietniu wskaźnik bezrobocia będzie poniżej 10 proc., a więc będziemy mieli jednocyfrowy wskaźnik" - powiedziała dziennikarzom Rafalska.

Rafalska wskazała, że "marzec był najlepszym miesiącem, w ciągu ostatnich 25 lat, wszystko wskazuje, że prognozowane bezrobocie na koniec roku będzie na poziomie 9 proc., a być może nawet poniżej, a więc znacznie niżej, niż prognozowane (w budżecie państwa na 2016 r. - PAP) 9,7 proc.".

"To dobre informacje dla pracowników, wreszcie mamy rynek pracownika" - podkreśliła minister.

Prace w rolnictwie i budownictwie przyczyniają się do spadku bezrobocia

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała IAR, że poprawa sytuacji na rynku pracy była spodziewana.

Powodem jest rozpoczęcie sezonowych prac w rolnictwie i budownictwie. Do spadku bezrobocia mogły się też przyczynić wcześniejsza niż zwykle Wielkanoc.

Moniak Kurtek prognozuje, że w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku pracy będzie się wciąż poprawiać i na koniec roku poziom bezrobocia wyniesie 8,5 do 8,7 procent.

Również główny ekonomista BOŚ Banku Łukasz Tarnawa zauważył w przesłanym PAP komentarzu, że marzec jest pierwszym miesiącem w roku, w którym występuje sezonowy spadek stopy bezrobocia, rośnie zatrudnienie m.in. w budownictwie czy turystyce.

"Trendy na krajowym rynku pracy wskazują na kontynuację stopniowej poprawy sytuacji, przy lekkim wzroście dynamiki zatrudnienia oraz dalszym spadku stopy bezrobocia, choć tempo tego spadku z miesiąca na miesiąc stopniowo słabnie. W ujęciu zmian rocznych stopa bezrobocia obniża się wolniej, dynamika bezrobotnych (choć wciąż ujemna) powoli rośnie. Przy wolniejszym spadku liczby bezrobotnych i stopie bezrobocia należy także wziąć pod uwagę utrzymujący się wpływ interwencji na rynku pracy na poprawę wskaźników rynku pracy" - zaznaczył Tarnawa. Szacuje on, że na koniec 2016 r. stopa bezrobocia wyniesie ok. 9 proc.

Lewiatan: pod koniec lata stopa bezrobocia na poziomie 7-8 proc.

W ocenie Konfederacji Lewiatan, zakładając, że obecny trend się utrzyma, pod koniec lata możemy się spodziewać stopy bezrobocia między 7 a 8 proc. Na koniec roku bezrobocie będzie znacznie poniżej 9 proc. "Rok 2016 zaczął się na rynku pracy bardzo dobrze; wprawdzie bezrobocie wzrosło jak zwykle na skutek działania czynników sezonowych, jednak był to wzrost minimalny" - ocenił dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Grzegorz Baczewski.

"10 proc. to najniższa stopa bezrobocia zanotowana w marcu od początku badania tego wskaźnika. W najlepszym dotąd roku 2008 stopa była o 0,9 pkt. proc. wyższa" - przypomniał. "Rejestruje się coraz mniej nowych bezrobotnych, utrzymuje się wysoki poziom ofert pracy zgłaszanych do urzędów" - dodał ekspert Lewiatana.

Zdaniem Baczewskiego dobra sytuacja na rynku pracy na pewno przekłada się na optymizm pracowników. "W tym roku pracownicy mogę się spodziewać stabilizacji zatrudnienia i wzrostu wynagrodzeń; wpływ na te oczekiwania mają też czynniki instytucjonalne i regulacyjne" - zaznaczył. Ocenił, że zmniejszająca się pula dostępnych pracowników to zły sygnał dla pracodawców, którym coraz trudniej jest znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy. "Coraz bardziej zbliżamy się zatem do rynku pracownika, i to nie tylko w segmencie wysoko wykwalifikowanych specjalistów" - uważa dyrektor.

Powrót do pozytywnych tendencji na rynku pracy

Tym samym, po trwającym zaledwie trzy miesiące niewielkim zimowym wzroście stopy bezrobocia, mamy powrót do pozytywnych tendencji na rynku pracy, pisze w komentarzy Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Brokers.

Jak podkreśla, w kolejnych miesiącach sytuacja powinna ulegać jeszcze większej poprawie.

- W efekcie mamy szanse zejść z poziomem bezrobocia do rekordowo niskich wartości, notowanych ostatnio w 2008 r., gdy zdarzały się miesiące, w których stopa bezrobocia wynosiła 8,8-8,9 proc. W tym roku powinno być ich znacznie więcej.

Wskazują na to zarówno dane dotyczące dynamiki zatrudnienia w firmach, jak i informacje bazujące na opiniach przedsiębiorców, którzy zapowiadają stopniowe zwiększanie liczby etatów oraz sygnalizują rosnące zapotrzebowanie na pracowników.

Rynkowi pracy sprzyjać powinna spodziewana kontynuacja pozytywnych tendencji w gospodarce w kolejnych kwartałach. Na dobrą koniunkturę wskazują także opublikowane przez GUS dane za trzy pierwsze miesiące obecnego roku, tym bardziej że panuje przekonanie, iż pierwszy kwartał mógł być stosunkowo słabszy pod względem dynamiki wzrostu gospodarczego.

Resort rodziny i pracy przewidywał spadek

Z wcześniejszych szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynikało, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 10 procent i była o 0,3 punktu procentowego niższa niż w lutym.

Zdaniem eksperta rynku pracy Andrzeja Kubisiaka z Work Service będzie to najlepszy wynik od 25 lat .

To może być ostatni miesiąc z dwucyfrowym bezrobociem

W opinii Andrzeja Kubisiaka marzec będzie ostatnim miesiącem z dwucyfrowym poziomem bezrobocia. Ruszają prace sezonowe a najbardziej odczuje to sektor budowlany.

Na rynku pracy coraz więcej ofert zatrudnienia

Spadku bezrobocia w marcu spodziewała się też Anna Częścik z Grupy Pracuj.

Jak mówi, przybywa ofert zatrudnienia a rynek pracy powoli zmienia się w rynek pracownika. Coraz więcej propozycji pojawia się zwłaszcza w budownictwie i przemyśle a to bardzo dobrze wróży rynkowi zatrudnienia.

IAR, PAP, jk