Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 27.04.2016

Chińczycy pomogą zbudować centralne lotnisko w Polsce? Ma powstać między Warszawą a Łodzią

Polska jest zainteresowana współpracą z Chinami przy budowie centralnego lotniska - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia minister Witold Waszczykowski.
Posłuchaj
  • Polska rozważa budowę centralnego wielkiego lotniska z firmami z Chin - relacja Tomasza Sajewicza z Pekinu (IAR)
Czytaj także

Szef polskiej dyplomacji zakończył czterodniową wizytę w Chinach. Polska intensywnie zabiega o współpracę inwestycyjną z dalekowschodnim partnerem.

Strona polska złożyła Chinom propozycje współpracy

Szef polskiej dyplomacji uznał, że ocena wizyty będzie możliwa dopiero za kilka miesięcy. Powiedział, że strona polska złożyła Chinom propozycje współpracy. Swoją ofertę przedłożyli też Chińczycy. Z konkretnych projektów minister wymienił centralne lotnisko w Polsce.

̶  Poza rozmowami politycznymi mieliśmy okazję również spotkać się z chińskim biznesem, przedstawicielami czołowych firm, niektóre już są w Polsce, niektóre zapowiadają przyjście do Polski. Rozmawialiśmy o bardzo konkretnych projektach, m.in. rozbudowie lotnisk czy powstaniu nowych lotnisk, o nowych szlakach komunikacyjnych, zarówno o drogowych, jak i kolejowych, rozbudowie portów; oczywiście, dużo było o gospodarce innowacyjnej, elektronice, tzw. sektorze IT" - podkreślił.

Nowe lotnisko między Łodzią a Warszawą

Dopytywany, gdzie mogłoby powstać lotnisko, w którego budowę mieliby zaangażować się Chińczycy, szef dyplomacji podkreślił, że "idea jego jest ciągle między Łodzią a Warszawą". "To jest idea, która już od kilku lat była rozpatrywana, wstępne decyzje zapadły, nawet domyślam się, gdzie może być jego lokalizacja, ale nie mogę tego oczywiście zdradzić" - zaznaczył.

Nowe lotnisko połączone z innymi miastami kolejami dużych prędkości

̶  Chcemy zbudować takie lotnisko, które obsługiwałoby kilkanaście milionów pasażerów z tej części Europy, ono musiałoby być połączone z kilkoma miastami polskimi kolejami dużych prędkości, a więc to jest inwestycja wielostronna - mówił Waszczykowski.

̶  Część pieniędzy musimy wygospodarować my, w Polsce, natomiast część może to być udział partnerów zewnętrznych. Na ten temat też rozmawiamy z Chinami, oni dostrzegają potrzebę takiego lotniska, przedstawiamy im biznesplan - podkreślił minister. Dodał, że "oni są w stanie zbudować wspólnie z nami takie lotnisko w dwa do trzech lat".

Polska jest już w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych

Pytany o uczestnictwo Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, Waszczykowski odpowiedział, że ten temat również był poruszany podczas rozmów. "Informowaliśmy naszych partnerów chińskich, że przystąpiliśmy do tego banku z podobną kwotą (wkład Polski wynosi 830 mln dol. - PAP), zapowiadaliśmy, iż decyzje zapadły, by przystąpić z kilkusetmilionowymi kwotami do innych funduszy inwestycyjnych, wspólnie z Chinami. Na razie nie było jeszcze decyzji o zwiększeniu naszego udziału w banku inwestycji" - zaznaczył Waszczykowski.

Szefowi MSZ towarzyszyli przedstawiciele innych resortów: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz PLL LOT. W Czengtu wśród członków polskiej delegacji był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

"Chcemy pozyskać partnerów z Chin do projektów infrastrukturalnych"

Minister dodał, że chcemy pozyskać partnerów z Chin do projektów infrastrukturalnych. Chcielibyśmy, aby firmy, które zbudowały wielką infrastrukturę w Państwie Środka, pomogły nam stworzyć podobną w Polsce.

Intensywne negocjacje gospodarcze z Chinami mają związek z ogłoszoną wizytą prezydenta Chin Xi Jinpinga w naszym kraju. Ma do niej dojść w najbliższych miesiącach. W tym roku Chiny może odwiedzić też premier Beata Szydło.

IAR, PAP, awi, jk