Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 05.05.2016

Dlaczego inwestycja Mercedesa w Polsce nam się opłaca

Polska branża motoryzacyjna rośnie w siłę. Obecnie odpowiada za ok. 8 proc. PKB i 15 proc. naszego eksportu.
Posłuchaj
  • Dlaczego inwestycja Mercedesa w Polsce, mimo zakładanej pomocy publicznej, opłaca się naszemu krajowi, wyjaśnia w audycji Wszystko o gospodarce Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego./Karolina Mózgowiec, Naczelna Radekcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Na horyzoncie mamy nową fabrykę silników Mercedesa w Jaworze, o której oficjalnie poinformował niemiecki koncern Daimler. Produkcja ma się w niej rozpocząć w 2019 roku.

Czym Polska przyciąga inwestorów motoryzacyjnych

̶  Polska przyciąga motoryzacyjne koncerny wysoką jakością i niskimi kosztami pracy, mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

 Jak podkreśla, naszym atutem jest bardzo wysoka wytwarzanych u nas produktów, a także stosunkowo niskie koszty pracy.

̶  Ale decydującym czynnikiem jest to, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat Polska wypracowała sobie dobrą markę – mówi Faryś.

Inwestycja ciągnie kolejną inwestycję

I dodaje, że każda taka inwestycja przyciąga następne, również z innych obszarów.

̶  Fabryka produkująca auta przyciąga nie tylko producentów części, ale również zakłady wytwarzające tekstylia, szyby czy plastiki- mówi prezes.

Polska zaoferowała Mercedesowi pomoc publiczną

Niemiecki koncern podkreśla, że ostateczna decyzja o inwestycji zależy od pomocy publicznej, którą udzieli Polska. Zdaniem Jakuba Farysia, wszystko wskazuje na to, że obie strony dogadają się.
I dodaje, że na pewno pomoc publiczna, którą zaoferujemy Mercedesowi, jest na pewno zgodna z przepisami Unii Europejskiej, taką zresztą oferują wszystkie kraje UE swoim inwestorom.


Czytaj więcej
mercedes free 1200.jpg
Zakłady Mercedes-Benz w Polsce. Mateusz Morawiecki: nasz udział w inwestycji - do uzgodnienia

̶  Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie ulgi i zachęty, to z całą pewnością zyski, które osiągniemy w ciągu następnych lat, będą z punktu widzenia kraju i społeczności lokalnych, bardzo opłacalne – mówi Faryś.
 
W nowej fabryce w Jaworze produkowane będą najnowocześniejsze silniki benzynowe i wysokoprężne, spełniające najwyższe wymogi środowiskowe. Minimalna wartość inwestycji przekroczy 2 miliardy złotych.

Karolina Mózgowiec, jk