Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 10.05.2016

Wyjeżdżający za pracą Polacy to mniejszy PKB

Z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że gdyby nie emigracja, poziom zamożności w Krajach Europy Środkowo-Wschodniej byłby o ok. 2 pkt proc. wyższy.
Posłuchaj
  • Co oznacza masowa emigracja dla gospodarki, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego, doradca Konfederacji Lewiatan./Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

W Polsce wzrost wynosiłby o 1 punkt procentowy więcej. 

 ̶  To złożone zjawisko społeczno-gospodarcze, które może  też mieć korzystne strony - mówi prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego, doradca Konfederacji Lewiatan.

Wyjazdy zagraniczne są alternatywą dla bezrobotnych

I przypomina, że w pierwszym okresie naszej transformacji, gdy mieliśmy wysokie bezrobocie, aktywność polskich pracowników poza granicami kraju, była alternatywą dla bezrobocia.  

Teraz jednak bezrobocie w Polsce jest mniejsze

Z Polski, według MFW, wyjechało ok. 2 mln osób, a problem z wyjazdami polega na tym, że obecnie diametralnie zmienił się rynek pracy.


Czytaj więcej
londyn dziewczyna wakacje podróż 1200.jpg
Raport: Około 4 mln Polaków rozważa emigrację za pracą na Zachód

̶  Problem polega na tym, że moda na emigrację bardzo utrwaliła się w świadomości młodych ludzi i gdybyśmy mieli do czynienia z powrotami to pewnie nie musielibyśmy się tym martwić – mówi profesor.

Emigracja stanie się niebawem problemem systemowym

Ale, jak zaznacza, bezrobocie obecnie jest niższe, mamy zmiany demograficzne i już za chwilę podaż pracy będzie tak niska, że to dzisiaj obserwujemy w niektórych branżach, zawodach czy regionach, stanie się systemowym problemem.

W ciągu ostatnich 25 lat, niemal 20 milionów ludzi wyemigrowało z Europy Środkowo-Wschodniej, co stanowi 6,25 proc. populacji w wieku produkcyjnym.

Grażyna Raszkowska, jk