Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 19.05.2016

Co zrobić, żeby e-państwo zaczęło działać?

Digitalizacja gospodarki, w tym rozwój e-państwa, to jeden z poruszanych tematów podczas odbywającego się w Katowicach, VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Posłuchaj
  • O digitalizacji państwa w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

E-państwo sprawia, że załatwianie spraw jest łatwiejsze, szybsze i bardziej wygodne, zauważa Jakub Dzik, wiceprezes zarządu Impel SA.

- Te wszystkie przymiotniki pasują do zdigitalizowanego państwa. Do tego jest tańsze. To oznacza, że produkt, które jest dostarczany jest wyższej jakości, bardziej dostępny, obywatel jest lepiej poinformowany, a koszt wytworzenia usługi jest niższy. Te siły, które dziś idą na obsługę nieefektywnych procesów mogą być przekierowane w inne obszary – podkreśla gość.

Cyfrowy sukces programu Rodzina 500+

Ogromnym sukcesem okazało się składanie wniosków w Programie Rodzina 500+ - w ramach bankowości internetowej – mówi ‘minister’ Witold Kołodziejski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

- Doświadczenie z bankami wskazuje na to, że są w Polsce narzędzie, które można od razu zastosować. Nie ma żadnych przeszkód, żeby korzystać z rozwiązań bankowych, by logować się na kontach. Ludzie korzystają z tego co znają. Zaufanie jest jednym z decydujących kryteriów – podkreśla rozmówca.

Cele są odległe

Jak dodaje Jakub Dzik – Polska w rozwoju e-państwa ma jeszcze dużo do zrobienia – ale mamy od kogo czerpać wzorce.

- W Polsce 27 transakcji przeprowadzonych przez obywatela z państwem odbywa się online, w Dani jest to 80 proc., w Europie jesteśmy grubo poniżej średniej, na 6 miejscy od końca – tłumaczy.

Co z ePUAP?

Jednak są też takie rozwiązania e-państwa, które już funkcjonują, a z których Polacy niechętnie korzystają. Przykładem może być platforma ePUAP – komentuje minister Kołodziejski.

- Jeżeli są dobre usługi oferowane przez administrację to ludzie z tego chętnie korzystają. Trzeba spojrzeć, czy te usługi są proste, dostępne, czy to są te usługi, których potrzebujemy – zauważa ekspert/

Ważna jest jedna platforma

Jak przekonuje Jakub Dzik - żeby digitalizacja w państwie przebiegła z sukcesem – to należy się oprzeć o jedną konkretną platformę.

- W ramach, której będą integrowane różne funkcjonalności, z różnych urzędów i ministerstw – dodaje.

A dziś drugi dzień Ósmego Europejskiego Kongresu Gospodarczego – nasze relacje w programie Wszystko o Gospodarce po godzinie 16.

Dominik Olędzki, abo