Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 19.05.2016

Ciągniki Ursus: po Afryce czas na Iran

- W 2011 roku przejęliśmy upadłe zakłady Ursusa. Zweryfikowaliśmy to, co możemy zrobić dla polskiego przemysłu i chcieliśmy jak najszybciej odbudować jedną z najznakomitszych marek w historii polskiej motoryzacji mówi podczas Europejskiego Kongresy Gospodarczego w Katowicach Karol Zarajczyk, Prezes Zarządu URSUS S.A.
Posłuchaj
  • O planach kolejnej ekspansji Ursusa, mówi jego prezes Karol Zarajczyk./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Wiedzieliśmy, że nie możemy w krótkim czasie wprowadzić naszych produktów na rynek europejski, który jest obarczony bardzo wysokimi standardami ze względu na homologacje i emisje spalin, zdecydowaliśmy się ruszyć na rynki, na których te wymagania nie są tak restrykcyjne. Stąd Kierunek Afrykański – mówi Karol Zarajczyk Prezes Zarządu  URSUS S.A.

 – To przyniosło zamierzony efekt. Podpisaliśmy kilka ważnych i dużych kontraktów afrykańskich, a to pozwoliło na reinwestowanie tych środków w reindustrializację dawnej fabryki samochodów ciężarowych w Lublinie, gdzie uruchomiliśmy w krótkim czasie produkcję ciągników. Rocznie produkujemy ich około 3000 sztuk, a zatrudniamy ponad 400 osób tylko w tym oddziale, a w sumie w całej spółce zatrudnionych jest ponad tysiąc pracowników.

– Polskim firmom w rozwoju przede wszystkim potrzebny jest dostęp do taniego kapitału, ale również dostęp do mechanizmów wsparcia i promocji naszych wyrobów zagranicą.

 – Bardzo cieszy mnie polityka Ministerstwa Rozwoju, która ma stworzyć dużą organizację wspierania polskiego eksportu. Potrzebna jest też reforma ekonomicznej dyplomacji gospodarczej.

Ursus zamierza podbijać kolejne rynki. Obecnie pracujemy m.in. nad rynkiem irańskim – a jest to rynek, który może pozwolić na wejście z produktami na 13 innych rynków krajów sąsiedzkich – dodaje Zarajczyk.

Dominik Olędzki, jk