Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 20.05.2016

Samochód elektryczny jest przyszłością motoryzacji. Ale są trzy warunki

̶ Rozwój aut elektrycznych zależy od świadomości ekologicznej społeczeństwa, mówi podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Posłuchaj
  • Dlaczego przyszłością napędów samochodowych są silniki elektryczne i jakie warunki muszą być spełnione aby auta elektryczne opanowały świat, mówi w Polskim Radiu 24 Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego./Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Oczywiście jeszcze długo silniki eklektyczne nie zastąpią tradycyjnych silników spalinowych, chociaż w dłuższym okresie, to one mają szansę zrewolucjonizować świat motoryzacji.

Jak jednak podkreśla prezes PZPM, przyszłością napędu do samochodów będzie jednak silnik elektryczny, choć oczywiście nie wydarzy się to w ciągu kilku, kilkunastu lat, czy może kilkudziesięciu lat.

̶  Silnik elektryczny ma wiele zalet – mówi Jakub Faryś.


Jakub Faryś Jakub Faryś

Trzy warunki rozwoju aut elektrycznych

Jednak, aby tak się stało, muszą być spełnione trzy podstawowe wymagania - dodaje Jakub Farys.

̶  Po pierwsze, energii elektrycznej w samochodzie powinno nam wystarczyć na przejechanie 500-700 kilometrów, po drugie koszt tego auta musi być porównywalny do cen normalnych samochodów, i po trzecie, trzeba go mieć gdzie naładować.

Przed nami samochody wodorowe

Kierunkiem, którym będzie podążała motoryzacja są samochody wodorowe.

Jak uzasadnia swoja opinię Jakub Faryś, samochody z ogniwami paliwowymi dają możliwość „prostego” napełnienia auta energią. Ale trzeba wybudować stacje tankowania. Tych na razie jest bardzo mało i koszt ich budowy jest bardzo duży.

Ważna też świadomość ekologiczna społeczeństwa

Na rozwój  motoryzacji wpływ ma też poziom świadomości ekologicznej w danym kraju. Do krajów  z wysoko rozwiniętą kulturą i świadomością ekologiczną zaliczają się:  kraje skandynawskie, Holandia czy Szwajcaria. W Polsce ciągle podstawowym kryterium zakupu, w tym zakupu samochodu jest cena.

Dlatego najpierw trzeba pracować nad  świadomością ekologiczna społeczeństwa po to, abyśmy chcieli kupić pojazd, który będzie przyjazny środowisku – mówi Faryś.

Bardzo ważnym trendem w rozwoju motoryzacji będzie też technika cyfrowa i nowoczesna elektronika, której klienci coraz bardziej oczekują klienci.

Robert Lidke, jk