Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 24.05.2016

Polsce i Europie zaczyna brakować wykwalifikowanych kadr

̶ Niedobór talentów w informatyce to coraz poważniejszy problem, i to nie tylko Polski - tłumaczy Przemysław Berend, wiceprezes międzynarodowej spółki Luxoft.
Posłuchaj
  • Dlaczego największym problemem firm w Polsce oraz Europie nie jest brak kapitału ale profesjonalne kadry, mówi w Polskim Radiu 24 Przemysław Berend, wiceprezes międzynarodowej spółki Luxoft. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Jak wylicza, szacunki wskazują, że w Polsce brakuje ich 50 tysięcy, natomiast Komisja Europejska przewiduje, że do 2020 r. na europejskim rynku będzie ok. 800 tysięcy wakatów informatycznych.

Rosnąca liczba międzynarodowych zaawansowanych projektów biznesowych trafiających do Polski sprawia, że odnotowuje się rekordowe zapotrzebowanie na osoby znające języki obce, z kilkuletnim doświadczeniem w obszarze finansów, HR, logistyki itd.

Polska staje się centrum centrów biznesowych

Organizacja ABSL oblicza, że do końca roku, centra biznesowe w Polsce będą zatrudniać ponad 190 000 osób.

Nie tylko niskie koszty przyciągają inwestorów do Polski

Od 2009 do 2015 r. zatrudnienie w nich urosło o 100 000 osób, co pokazuje skalę wzrostu. Polska jest liderem w Europie w centach usług w Polsce - i już nie tylko niska cena przyciąga do Polski inwestorów z zagranicy.

 ̶  Teraz ważniejsza jest kompetencja kadry, znajomość języków, czy bliskość kulturowa wobec klientów których obsługujemy za granicą – mówi ekspert.

Pensje informatyków będą rosły

Popyt na pracowników IT w centrach usług rośnie i już jest znacznie większy niż podaż - to zawsze przekłada się na pensje.

̶  Wynagrodzenie w tych zawodach w tych branżach są dziś bardzo atrakcyjne - dodaje ekspert.

̶  Ale jest jeszcze na tym polu sporo do poprawy – dodaje.

Teraz najważniejsze jest kształcenie kadr

Polska jest liderem regonu Europy Środkowo-Wschodniej w IT, plasuje się w światowej czołówce sektora usług biznesowych. Jeśli nie zainwestuje jednak w kształcenie kadr - może szybko utracić tą pozycję lub wpaść w stagnację, nie rozwijając zaawansowania realizowanych projektów.

Jak podkreśla ekspert, edukacja powinna się zaczynać jak najwcześniej, już w szkole podstawowej, po to aby pokazać dzieciom jaki potencjał tkwi w naukach ścisłych związanych z technologiami.

̶  Kolejnym obszarem jest namówienie dziewcząt i kobiet do nauki przedmiotów ścisłych, mówi Przemysław Berend.

Dziś duże firmy informatyczne (polskie i zagraniczne) potrafią mieć otwartych nad Wisłą po kilkaset wakatów na stanowiska technologiczne.

Przykład: Luxoft Poland, kluczowy oddział globalnego dostawcy usług IT, tylko w ubiegłym roku zwiększył trzykrotnie zatrudnienie w Polsce (obecnie to ponad 2000 osób) i zaznacza, że zapotrzebowanie jest jeszcze większe. Co ważne, nie chodzi o proste stanowiska, ale w coraz większej części o programistów i menedżerów projektów.

Justyna Golonko, jk