Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 30.05.2016

Minimalna stawka godzinowa: najlepszy moment na zmianę

We wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.
Posłuchaj
  • Dlaczego Polskę stać na wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej i dlaczego to najlepszy moment na ta zmianę, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Przewiduje on, że od przyszłego roku zostanie wprowadzona minimalna stawka godzinowa dla umów zleceń i dla samozatrudnionych, bo obecnie pensja minimalna dotyczy tylko osób zatrudnionych na etat.

Autorzy zmian uważają, że minimalna stawka godzinowa ograniczy zjawisko nadużywania umów cywilnoprawnych i będzie chronić osoby, które dostają po kilka złotych za godzinę pracy.

Idealny moment na wprowadzenie zmian

̶  To jest najlepszy moment na wprowadzenie takiej zmiany - mówił w PR24 Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

Jak dodaje, firmy będą różnie reagować na ta zmianę, ale jej główna przyczyna ma charakter społeczny i socjalny, stąd już nas na to stać.

Najlepszy moment na wprowadzenie nowej stawki godzinowej

̶  A stać nas dlatego, bo sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, i mamy sytuację najlepszą od lat – mówi ekspert.

I dodaje, że ta regulacja, która jest niekorzystna dla popytu na pracę, będzie wprowadzana w momencie, kiedy ten popyt jest bardzo wysoki.

̶  Gdybyśmy ja wprowadzali w okresie podwyższonego bezrobocia, spowolnienia gospodarczego, to można by się zastanowić, czy odsunąć w czasie. Ale teraz jest to najlepszy moment na taką zmianę – powtarza ekspert.

Minimalna stawka ma wynieść 12 zł na godzinę

Stawka godzinowa ma wynieść 12 złotych, ale ma być corocznie waloryzowana.

Polska stawka niższa niż w Niemczech, ale wyższa niż na Słowacji

Jak wylicza ekspert, w Niemczech ta stawka wynosi 8,5 euro, w Polsce to będzie ok. 3 euro.

̶  Dlatego nawet w sferze płac minimalnych pozostajemy gospodarką bardzo konkurencyjną, tyle, że w regionie – np. w Słowacji, stawka jest niższa, bo wynosi 2,2 euro - mówi.

Stąd, jak dodaje, trzeba pamiętać, aby nie przeszarżować.

Stawka godzinowa powinna, być zdaniem ekonomisty, powiązana z miesięczną płacą minimalną osób na etatach. Ważne aby nie rosła za szybko, bo wtedy przedsiębiorcy mogą ograniczyć zatrudnienie.

Sylwia Zadrożna, jk