Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 07.06.2016

Program Mieszkanie Plus: szansa na rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków?

Wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem na państwowych gruntach, indywidualne konta dla oszczędzających na własne lokum to filary programu Mieszkanie Plus.
Posłuchaj
  • O tym, jak nowy program ma wpłynąć na sytuację mieszkaniową Polaków. mówili w radiowej Jedynki: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Bartosz Turek, analityk Lion's Banku i Marcin Krasoń z Home Brokera (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

To ma być kompleksowe rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków, bo osób, które ze względu na niskie dochody odkładają decyzję o wyprowadzce z rodzinnego domu, jest wiele.

- Polska jest na ostatnim miejscu w Europie, z 27 państw, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań na tysiąc mieszkańców. W Polsce deficyt mieszkaniowy jest problemem nierozwiązywalnym, szczególnie dla tych, którzy nie mają zdolności kredytowej. Szacuje się, że do 40 proc. Polaków nie ma zdolności kredytowej, nie jest w stanie kupić mieszkania i nie jest w stanie wynająć mieszkania na wolnym rynku. Musimy podjąć dobrze przygotowane, ale i radykalne działania - tłumaczy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kompleksowe rozwiązanie problemów

Takim działaniem, które ma kompleksowo rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków jest Program Mieszkanie Plus. To program budowy tanich mieszkań na wynajem.

- Państwo posiada grunty i dzięki temu będziemy mogli realizować budownictwo mieszkaniowe, dedykowane tym, którzy dzisiaj nie mają zdolności kredytowej, mieszkania na wynajem, z dojściem do własności, mieszkania, których cena realizacji metra kwadratowego powierzchni użytkowej wraz z pełnym wykończeniem to jest od 2,5 tys. zł w górę. Można budować takie inwestycje – zaznacza minister.

Czynsz znacznie niższy od rynkowego

Dzięki temu czynsz w wybudowanych w ramach programu mieszkaniach będzie znacznie niższy niż rynkowy. Ma wynosić 10 - 20 zł za metr kwadratowy.

Takie rozwiązanie to krok w dobrym kierunku, bo potrzeby mieszkaniowe Polaków są duże, tłumaczy Bartosz Turek, analityk Lion's Bank.

- Jest wiele liczb, które pokazują, że mieszkań w Polsce jest za mało, czy to jeśli liczymy metrażem na głowę, czy liczbą pokoi na głowę, czy w ogóle liczbą mieszkań na tysiąc mieszkańców. Zatem, jeżeli ten scenariusz by się udał i faktycznie z tysiąc złotych miesięcznie w Warszawie można by wynająć 50-metrowe mieszkanie, to jest naprawdę niezła oferta – podkreśla ekspert.

Ceny najmu na rynku spadną?

Taka oferta może sprawić, że ceny najmu w kraju w końcu spadną, co pozwoli na szybki rozwój tego rynku, dodaje Marcin Krasoń z Home Brokera.

- W tej chwili jeszcze najem jest dosyć drogi. Jak porównamy, ile kosztuje rata kredytu hipotecznego, a ile kosztuje wynajem mieszkania, to ten najem wypada przeciętnie. Ale w sytuacji, w której pojawią się te lokale z programu Mieszkanie Plus, to jest szansa na to, że ceny rynkowe spadną i najem będzie się upowszechniał. Ten pomysł daje więc szansę Polakom, których nie stać na swoje mieszkanie. Na pierwszy rzut oka wygląda to dobrze – uważa gość radiowej Jedynki.

Budowa pierwszych mieszkań z programu Mieszkanie Plus ma ruszyć w 2018 roku.

Justyna Golonko, awi