Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 13.06.2016

W Sopocie rozpoczął się VI Europejski Kongres Finansowy

Polska może w Europie wygrywać z najlepszymi - powiedział w poniedziałek na rozpoczęciu VI Europejskiego Kongresu Finansowego wicepremier Mateusz Morawiecki. Do Sopotu zjechało ok. tysiąca biznesmenów, naukowców i polityków, by dyskutować o problemach UE i jej dalszej integracji.
Posłuchaj
  • Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie: Polska powinna mieć wzmocniony program oszczędności (IAR)
  • Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie: musimy budować nasz polski kapitał (IAR)
Czytaj także

W wystąpieniu inauguracyjnym "Jaka przyszłość Polski w Europie?" wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki nawiązał do wygranego przez Polskę meczu z Irlandią Północną na Euro 2016.

- Jak się okazało, możemy wygrywać w Euro (...) i myślę, że przyszłość Polski w Europie mniej więcej jest taka sama jak naszej drużyny, wygrywać możemy z najlepszymi - mówił wicepremier. Natomiast musimy rzeczywiście grać drużynowo, musimy grać co najmniej tak drużynowo jak wczoraj, drużynowo w rozumieniu: przedsiębiorstwa, administracja publiczna i nauka przede wszystkim - dodał.

Morawiecki przytoczył jako warte rekomendacji dla naszego kraju wiele zaleceń, które powstawały w czasie dotychczasowych pięciu edycji EKF. Wśród nich wymienił m.in. wypracowanie wspólnej strategii w zakresie polityki przemysłowej, dbałość o współpracę między instytutami badawczymi a przemysłem, innowacyjność w gospodarce oraz "odejście od polityki najniższych płac, czyli od polityki konkurencji cenowej”.

Wypracowanie długoterminowych oszczędności

Kolejną rekomendacją EKF konieczną – zdaniem Morawieckiego - do wprowadzenia w Polsce jest „wypracowanie długoterminowych oszczędności”.

- To jest niewątpliwie pięta achillesowa naszego systemu gospodarczego. Możemy mówić o wzroście, o rozwoju, ale jeżeli dalej będziemy brnęli w kierunku braku równowagi pomiędzy oszczędnościami a konsumpcją, inwestycjami i uzupełnianiem tych braków za granicą, to już i OECD i Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdziły, że daleko nie zajedziemy na takim paliwie – powiedział Morawiecki.

Dodał, że „musimy wewnętrznie nauczyć się generować oszczędności w kraju”. - Jest to jedno z przesłań absolutnie kluczowych dla zmiany modelu gospodarczego ostatnich 25 lat – mówił wicepremier dodając, że w ciągu „miesiąca czy niedługiego czasu” przedstawi rekomendacje, które mają przyczynić się do promowania długoterminowych oszczędności polskiego społeczeństwa i budować „długoterminową równowagę pomiędzy kapitałem polskim i kapitałem zagranicznym”.

Wspólne stanowisko z Europą

Morawiecki zaznaczył, że Polska, by jak najlepiej się rozwijać w coraz mocniej różnicującej się Europie, powinna wypracowywać wspólne stanowisko z Europą, ale "jednak jak najmocniej patrzące na nasze charakterystyczne położenie”. - Ono (położenie Polski – przyp. red.), jest zupełnie inne – zaznaczył Morawiecki, podając przykład sektora bankowego. Przypomniał, że w wielu krajach Unii Europejskiej, „panuje przerost systemów bankowych, a w Polsce sektor bankowy nie jest jeszcze za duży w stosunku do PKB”. - W Wielkiej Brytanii czterokrotnie przewyższa PKB, we Francji również parokrotnie przewyższa PKB – wymienił Morawiecki.

Przypomniał, że we wspomnianych krajach sektory bankowe należą w większości do właścicieli pochodzących z tamtych krajów, a w Polsce „w 65 procentach należą do zagranicznego kapitału”. Dodał, że wspomina o sprawie własności sektora bankowego, aby pokazać specyficzną sytuację Polski i konieczność wypracowywania „absolutnie unikalnych, charakterystycznych dla naszej sytuacji rozwiązań”.

- Musimy brać pod uwagę, że my jesteśmy w tej grupie doganiającej innych zupełnie graczy i dlatego musimy prosić, musimy mocno wypracowywać - także z naszymi partnerami z instytucji nadzorczych z Unii Europejskiej, takie rozwiązania, które będą jakąś wypadkową, jakimś wspólnym mianownikiem pomiędzy tymi dwoma całkiem różnymi światami – mówił Morawiecki dodając, że wypracowując te rozwiązania, konieczne jest ustalanie takich zasad, które w przyszłości dadzą Polsce lepszą możliwość rozwoju.

Wicepremier podkreślił też wagę prognozowania, by rozpoznać gdzie będziemy za trzy, cztery, czy pięć lat i do tego dopasować "najróżniejsze polityki”.

- Dziś 80 procent swojego handlu kierujemy do Unii Europejskiej i jest to oczywiście dość dużo (...), więc chcemy się na pewno zdywersyfikować” - mówił Morawiecki. Przypomniał, że według ostatnich obliczeń Banku Światowego ponad 90 procent wzrostu światowego PKB w najbliższych 10 latach będzie ulokowane poza Unią Europejską. „W związku z tym musimy gwałtownie uczyć się od najlepszych - Niemców, od Austriaków, od Holendrów, jak dywersyfikować nasz eksport, w jaki sposób szukać tych rynków i tej wyższej marży dla naszych produktów gdzieś zagranicą – mówił Morawiecki.

Jego zdaniem konieczne byłoby też znalezienie odpowiednich – niszowych, branż w gospodarce, które Polska powinna promować. - Czy jesteśmy w stanie konkurować z Europą zachodnią w tym, co oni już od stu lat świetnie robią np. silnikami diesla itp.? Średnio. Ale jeżeli widzimy wszyscy, że za pięć dziesięć, dwadzieścia lat królować będą silniki hybrydowe (…),to tu jest nasza przestrzeń – mówił szef resortu rozwoju.

Program Kongresu

W pierwszym dniu Kongresu zaplanowano m.in. debatę o przyszłości Europy i możliwych scenariuszach jej rozwoju. W dyskusji uczestniczyli m.in. wicekanclerz Niemiec w latach 1998-2005 Joschka Fischer, przewodniczący Rady Programowej EKF Jan Krzysztof Bielecki oraz prezes zarządu Banku Pekao SA Luigi Lovaglio.

W drugim dniu Kongresu zaplanowano kilkadziesiąt dyskusji tematycznych, a w trzecim dniu dyskusja ma dotyczyć strategii, które mogą pozwolić gospodarce uniknąć tzw. pułapki średniego wzrostu.

Dotychczasowy dorobek EKF to 45 rekomendacji wypracowanych w toku ponad 180 debat z udziałem 6 tys. ekspertów. W tym roku lista ta rozszerzy się o kolejne zalecenia dotyczące czterech kluczowych obszarów: doskonalenia sieci bezpieczeństwa finansowego, finansowania innowacji, reindustrializacji i profesjonalnego zarządzenia majątkiem kraju oraz gromadzenia długoterminowych oszczędności krajowych.

VI Europejski Kongres Finansowy został zorganizowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, PKN ORLEN, Giełdę Papierów Wartościowych, Bank Pekao oraz NDI. Partnerami głównymi wydarzenia są PKO Bank Polski oraz PGE Polska Grupa Energetyczna. Polska Agencja Prasowa jest partnerem medialnym wydarzenia.

IAR/PAP, abo, awi