Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 20.06.2016

Wizyta prezydenta Chin w Polsce pod znakiem Nowego Jedwabnego Szlaku i ok. 40 umów handlowych. Chiny otwierają rynek na polską żywność

Podczas wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce dojdzie do podpisania około 40 umów handlowych i porozumień dwustronnych. Główne cele gospodarcze to szersze otwarcie chińskiego rynku na polskie produkty i stymulowanie chińskich inwestycji bezpośrednich w Polsce.
Posłuchaj
  • Polska to najważniejszy partner Chin w Europie Środkowo-Wschodniej - relacja Tomasza Sajewicza z Pekinu (IAR)
  • Podczas wizyty prezydenta Chin w naszym kraju dojdzie do podpisania około 40 umów handlowych i porozumień dwustronnych - relacja Tomasza Sajewicza z Pekinu (IAR)
  • Szanse na wzrost handlu między Polską a Chinami - relacja Tomasza Majki (IAR)
Czytaj także

Oficjalna wizyta prezydenta Chin w Polsce rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Xi Jinping rozmawia z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydenci Polski i Chin podpisali oświadczenie o ustanowieniu strategicznego partnerstwa między Polską i Chinami.

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Polska stanie się "swoistą bramą do Europy dla Chin" nie tylko pod względem symbolicznym, ale i gospodarczym. Podpisanie umowy o partnerstwie uznał za ważny znak i sygnał.

Posłuchaj
00:25 andrzej duda 20.06.2016 Prezydent Andrzej Duda: Polska bramą do Europy dla Chin (IAR)

 

Xi Jinping uważa, że Polska może odgrywać ważną rolę w połączeniu między Chinami i Europą.

- To pierwsza od 12 lat wizyta przewodniczącego Chin w Polsce, jej celem jest zacieśnianie tradycyjnej przyjaźni chińsko-polskiej, umacnianie wzajemnego zaufania politycznego oraz promowanie wspólnego rozwoju - mówił po rozmowach z Andrzejem Dudą. Podkreślał, że Polska jest liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także ważnym członkiem Unii Europejskiej.

- Jest punktem, przez który przechodzi Bursztynowy Szlak i Jedwabny Szlak, co jest dużym atutem w budowaniu powiązania między Azją i Europą - dodał prezydent. Xi Jinping przypomniał, że po południu razem z polskim prezydentem otworzy linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Podkreślił, że Polska może odgrywać ważną rolę na tym szlaku komunikacyjnym.

W obecności prezydentów podpisano kilkanaście dwustronnych dokumentów, między innymi dotyczących eksportu polskich jabłek do Chin, wzajemnego uznawania dyplomów, ułatwień w odprawach celnych, współpracy inwestycyjnej.

Premier i prezydent o relacjach z Chinami

Polska jest atrakcyjnym i wiarygodnym partnerem dla Chin - mówi premier Beata Szydło.

Szefowa rządu wraz z prezydentem Andrzejem Dudą otworzyła w Warszawie Międzynarodowe Forum Nowego Jedwabnego Szlaku, z udziałem chińskiego przywódcy Xi Jinpinga.


Posłuchaj
00:26 szydło.mp3 Polska jest atrakcyjnym i wiarygodnym partnerem dla Chin - mówi premier Beata Szydło.

 

Premier Szydło nawiązała do podpisanego dziś porozumienia o wszechstronnym strategicznym partnerstwie Polski i Chin. Jak mówiła, Warszawa będzie naturalnym partnerem dla Pekinu. Xi Jinpinga przywitała w "kraju ogromnych możliwości", który jest liderem europejskiego wzrostu oraz atrakcyjnym i wiarygodnym partnerem handlowym.

Dodała, że nasze relacje gospodarcze nigdy nie były tak intensywne jak dziś.

Prezydent Duda chwali polską żywność

Prezydent w swoim przemówieniu wyraził nadzieję na to, że zwiększy się eksport naszej żywności do Państwa Środka. Jak podkreślał, ułatwia to podpisane dziś porozumienie. Andrzej Duda chwalił też naszą żywność.

 ̶ Wierzę w to, że chińskie społeczeństwo pokocha produkty żywnościowe pochodzące z Polski, ponieważ są one smaczne, zdrowe i jako prezydent Rzeczypospolitej mogę je śmiało polecać" - mówił prezydent Duda.


Posłuchaj
00:28 duda.mp3 Prezydent Andrzej Duda poleca Chińczykom polską żywność.

 

Wizyta władz Chin przebiega pod hasłem "Jednego pasa, jednego szlaku". Ta koncepcja, nawiązująca do średniowiecznego Jedwabnego Szlaku, zakłada budowę sieci infrastruktury łączącej Chiny, kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy.

Chinom zależy na współpracy z zakresie inwestycji infrastrukturalnych

Wiceminister rozwoju Radosław Domagalski zwraca z kolei uwagę, że Chinom przede wszystkim zależy na współpracy z zakresie inwestycji infrastrukturalnych, co jest zbieżne z zamierzeniami polskiego rządu wynikającymi z Planu Odpowiedzialnego Rozwoju.

- Jest to zbieżne z planem ogłoszonym przez prezydenta Chin Xi Jinpinga dotyczącym budowy Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego Chiny z Europą. Polska ze względu na swoje położenie geograficzne oraz potencjał jest bardzo ważnym elementem tego planu i gotowa jest na otwarcie się na wielkie chińskie inwestycje infrastrukturalne. Budowa terminali kolejowych i morskich, szybkich połączeń kolejowych, parków przemysłowych czy lotnisk – to wszystko odpowiada naszym potrzebom i planom rozwojowym. Liczymy, że podczas wizyty prezydenta ChRL uda się rozpocząć rzeczowy i konkretny dialog w tych sprawach - dodaje Domagalski.

Ocenia, że współpraca z Chińczykami przy inwestycjach infrastrukturalnych pozwoli z Polski stworzyć hub dla towarów z Dalekiego Wschodu na zachód oraz północ, południe i odwrotnie. - Połączenia drogowe i kolejowe portów Trzech Mórz (Bałtyku, Czarnego i Adriatyku) to ważny element kolejnej inicjatywy chińskiej – współpracy państw Europy Środkowo Wschodniej i Chin w tzw. formule 16+1. Polska jest największym krajem szesnastki i jako jedyna przystąpiła do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych AIIB - zaznacza wiceminister.

Wiceszef resortu rozwoju wyjaśnia, że wspólne polsko-chińskie inwestycje infrastrukturalne mogłyby być realizowane we współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego i ICBC (Industrial and Commercial Bank of China). Dodaje też, że wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki spotkał się w sobotę po raz kolejny z prezesem ICBC, największego banku świata. - Jesteśmy gotowi zadeklarować nasz udział kapitałowy w tworzony właśnie fundusz państw Europy Środkowo-Wschodniej, co pozwoli na sfinansowanie inwestycji interesujących nas i partnerów chińskich. Liczę, że podczas wizyty uda się wynegocjować bezpieczne i satysfakcjonujące dla nas warunki. Myślę, że ze strony polskiej BGK byłby najlepszym partnerem dla strony chińskiej - ocenia.

Prezes think tanku Centrum Studiów Polska-Azja Radosław Pyffel: Polska musi przygotować dobrą ofertę dla Chin.

Źródło wideo: PAP

Szanse na wzrost handlu między Polską a Chinami

Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta przyznaje, że polityczne rozmowy w tym wypadku mogą pomóc w otwarciu chińskiego rynku na polskie produkty rolno-spożywcze. - Można spodziewać się, że w Warszawie padną w tym względzie ważne deklaracje dotyczące chociażby eksportu polskich jabłek - podkreśla minister.


Posłuchaj
00:21 Krzysztof Szczerski 19.06.2016 Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta: polityczne rozmowy mogą pomóc w otwarciu chińskiego rynku na polskie produkty rolno-spożywcze (IAR)

 

Obecnie w wymianie handlowej Polska-Chiny import towarów z Państwa Środka ma ogromną przewagę nad eksportem znad Wisły. Proporcje wymiany kształtują się na poziomie 10:1 na rzecz produkcji chińskiej. Wartość eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski do Chin w ubiegłym roku wyniosła jedynie 127 mln euro. Do Chin eksportujemy głównie serwatkę, mięso drobiowe, czekolady, syropy i mleko.

Udział Chin w globalnym PKB wynosi 12 procent. Państwo Środka odpowiada za 30 procent inwestycji na świecie. Chińska gospodarka wzrosła w ubiegłym roku o niespełna 7 procent. Z jednej strony oznacza to osłabienie dynamiki PKB z poziomów zbliżonych do 10 procent jeszcze kilka lat temu. Z drugiej - 6,7-procentowy wzrost oznacza, że w ubiegłym roku chiński PKB zwiększył się o równowartość całej tureckiej gospodarki.

IAR/PAP, awi, jk