Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 23.06.2016

Należy wzmocnić system dopłat do nasion

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje zmiany w systemie dopłat do materiału siewnego. Mają one przyczynić się do bardziej efektywnego wykorzystania tego rodzaju wsparcia przez rolników.
Posłuchaj
  • O systemie dopłat do nasion w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki mówi wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zdaniem Jacka Boguckiego sekretarza stanu resorcie rolnictwa, najpierw   trzeba przeanalizować dotychczasową skuteczność mechanizmu dopłat, a następnie go wzmocnić.

- Chodzi o to, żeby w Polsce występowała większa odnowa materiału siewnego. Byśmy mogli siać dobrymi nasionami. Jednocześnie nasionami, które sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych – podkreśla gość.

Firmy nasienne wykorzystują przewagę  

Przy dokonywaniu zmian będą też wzięte pod uwagę sygnały o tym, że na dopłatach dla rolników w zbyt dużym stopniu korzystają firmy nasienne, które  w sposób nieuzasadniony podnoszą ceny w momencie udzielania wsparcia rolnikom.

- Analizujemy na ile takie dopłaty powodują zachwianie cen rynkowych, na ile producenci nasion nie wykorzystują sytuacji, że jest dopłata z budżetu państwa. Na pewno trzeba też wzmocnić polską hodowlę roślin. Zbyt wiele nasion ostatnio trafiało do nas z innych państw, nasion nie przystosowanych do krajowych warunków klimatycznych – uważa rozmówca.

Przede wszystkim chodzi o efektywność mechanizmu dopłat, a także aby rolników było stać na kupowanie nasion kwalifikowanych i żeby  wsparcie trafiało właśnie do producentów rolnych.

Jest jeszcze dużo do zrobienia

Obecnie wymiana materiału siewnego, która pozwala zwiększyć plony, nie jest popularna wśród rolników ze względu na koszty. Sytuacja w naszym kraju  pozostawia pod tym względem bardzo wiele do życzenia, wyjaśnia wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. 

- Wyglądamy bardzo źle. To oczywiście zależy od rodzaju uprawy, ale jest to od kilku procent wymiany rocznie materiału siewnego, w najlepszych przypadkach to kilkanaście procent. To jest zdecydowanie nie zadawalające, bo co 4-5 powinno się materiał siewny wymienić w całości – dodaje.  

Średnia unijna jest pod tym względem znacznie wyższa i wynosi około 20%.

Dariusz Kwiatkowski, abo