Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 27.06.2016

"Mieszkanie Plus": połowa Polaków słyszała o programie

Ponad połowa Polaków słyszała o programie „Mieszkanie Plus” (55 proc.), połowa z nich uważa, że program ten pozwoli na szybsze usamodzielnienie. Jednak nie ma jednolitego zdania, czy program będzie sukcesem czy też porażką - informuje TNS Polska.

3 czerwca br. premier Beata Szydło zaprezentowała na konferencji prasowej program „Mieszkanie Plus”. „Ten program jest pierwszym tego typu kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków. Czynsz wynajmu takiego mieszkania będzie od 10-20 zł za metr kwadratowy. Ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności.” - mówiła wówczas szefowa rządu. TNS Polska zadał więc pytanie - czy Polacy słyszeli o tym programie? Co o nim sądzą? Czy będzie to raczej sukces czy porażka rządu Beaty Szydło?

Ponad połowa badanych słyszała o programie Mieszkanie Plus

Z badania wykonanego przez TNS Polska wynika, że 55 proc. ankietowanych słyszała o programie "Mieszkanie Plus", częściej niż inni były to osoby w wieku 30-39 lat (61 proc.); z wykształceniem wyższym (69 proc.); 68 proc. badanych ma dzieci w wieku do 18 roku życia; 65 proc. z nich interesuje się polityką.

Połowa jest zdania, że program pomoże na usamodzielnienie Polaków

Zdaniem połowy Polaków (50 proc.) program „Mieszkanie Plus” w dużym stopniu pomoże młodym ludziom szybciej się usamodzielnić. Ok. 43 proc. sądzi, że program przyczyni się do rozwiązania problemów mieszkaniowych w Polsce, a 37 proc. badanych jest zdania, że program ten obciąży polską gospodarkę. Co czwarty ankietowany (25 proc.) wyraził opinię, jego wdrożenie przyczyni się do pogłębienia podziałów między ludźmi.

Czy program będzie sukcesem?

TNS Polska zwraca uwagę na wysoki udział odsetka odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”, który wskazuje na to, że istotna część społeczeństwa ma trudności z określeniem swojego stanowiska wobec planowanego programu „Mieszkanie Plus”.

"Polacy nie mają jednoznacznej opinii na temat programu „Mieszkanie Plus”" - stwierdza agencja badawcza. Blisko 39 proc. ankietowanych ocenia, że program ten okaże się raczej sukcesem, ale jedna czwarta badanych (24 proc.) uważa, że będzie to jednak porażka. Aż 37 proc. nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Na sukces programu „Mieszkanie Plus” częściej niż ogół badanych wskazywały osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, oceniające swoją sytuację materialną jako średnią, a także te, które słyszały o programie.

Badanie przeprowadzono w dniach 3 – 8 czerwca 2016 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1027 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat za pomocą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

PAP, jk