Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 16.07.2016

Polska wołowina powoli wraca na koszerne rynki Bliskiego Wschodu

Polska wołowina powoli wraca na rynki Bliskiego Wschodu. Chodzi o mięso pochodzące z uboju rytualnego na potrzeby konsumentów z Izraela i krajów arabskich.
Posłuchaj
  • Prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński wskazuje, że polskie firmy na razie dostarczają swoje mięso na Bliski Wschód jako pośrednik./IAR/.
  • Witold Choiński zwraca również uwagę na rosnącą jakość polskiej wołowiny. Liczy, że dostrzegą to nie tylko kontrahenci z Bliskiego Wschodu, ale i Polacy./IAR/.
Czytaj także

Mimo że powrót na tamtejsze rynki to trudne zadanie, jest o co walczyć. Mięso koszerne oraz halal jest spożywane coraz częściej, a jego odbiorcy oferują dostawcom atrakcyjne marże.

Polskie firmy korzystają z pośredników

Prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński wskazuje, że polskie firmy na razie dostarczają swoje mięso na Bliski Wschód jako pośrednik.

Coraz większym odbiorą - Izrael

─ Wielkim odbiorcą jest teraz rynek Izraela. Także rynek turecki, często jako reeksporter. Polskie firmy jak na razie nie wygrały jeszcze żadnego przetargu na dostawę chłodzonego mięsa halal. Coraz częściej wysyłają jednak polskie mięso do firm, które takie kontrakty wygrywają - wskazuje prezes Związku Polskie Mięso.


Czytaj więcej
wołowina free 1200.jpg
Dlaczego wołowina nigdy w Polsce nie stanieje?

Witold Choiński zwraca również uwagę na rosnącą jakość polskiej wołowiny. Liczy na to, że dostrzegą to nie tylko kontrahenci z Bliskiego Wschodu, ale i Polacy.

Polska eksportuje już wołowinę z ras mięsnych

"Przez ostatnie lata oferowaliśmy wołowinę pochodzącą głównie z redukcji stad lub z bydła będącego mieszanką mięsno-mleczną, a nawet z krów mlecznych. To mogło powodować, że konsument czuł się zniechęcony do konsumowania tego mięsa. Dziś procentowy udział ras typowo mięsnych daje nadzieję na zwiększenie eksportu i odbudowę spożycia wołowiny w naszym kraju" - uważa Witold Choiński.

W Polsce możliwość uboju rytualnego przywrócił półtora roku temu Trybunał Konstytucyjny. Przed wprowadzeniem zakazu, polska branża mięsna zyskiwała na eksporcie wołowiny i drobiu na Bliski Wschód ponad miliard złotych rocznie.

IAR, jk