Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 07.08.2016

Brexit zamknie młodym Polakom drogę na Oxford?

Wyższe koszty studiów, trudności z uzyskaniem stypendiów i kredytów studenckich, a później ze znalezieniem pracy – takich skutków Brexitu obawiają się młodzi Polacy studiujący w Wielkiej Brytanii. Utrudnienia – w ich ocenie – dotkną przede wszystkim osób, które dopiero planują wyjazd i naukę na Wyspach.
Jak młodzi Polacy studiujący na Wyspach widzą swoją przyszłość?Jak młodzi Polacy studiujący na Wyspach widzą swoją przyszłość?Pixabay.com/falco

Opinie polskich studentów zebrało BCG, międzynarodowa firma doradztwa strategicznego, która w Warszawie zatrudnia absolwentów najlepszych brytyjskich uniwersytetów takich jak Oxford, Cambridge, London School of Economics czy Imperial College London.

94 proc. studentów uważa, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało wpływ na sytuację osób, które planowały wyjazd i studia na Wyspach. Połowa uważa, że skutki Brexitu odczują również obecni studenci.

Najwięcej obaw wiąże się z kwestiami finansowymi. 66 proc. studentów uczestniczących w badaniu przewiduje, że po Brexicie wzrosną koszty czesnego (obecnie jest to średnio 9 tys. funtów za rok). – Te przewidywania uzasadnia majowa decyzja rządu w Londynie, który postanowił, że od 2017 r. brytyjskie uczelnie będą mogły samodzielnie regulować wysokość czesnego na studiach licencjackich – mówi Cezary Łastowski, absolwent University of Cardiff i wiceprzewodniczący Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w UK.

62 proc. uczestników badania spodziewa się, że zagranicznym studentom – w tym Polakom – może być w przyszłości trudniej uzyskać wsparcie finansowe. Do tej pory źródłem finansowania były przede wszystkim kredyty studenckie oraz stypendia.

Młodzi Polacy obawiają się, że Brexit odbije się na rynku pracy – 52 proc. uczestników badania spodziewa się zmiany zasad zatrudniania pracowników z Unii Europejskiej, a 43 proc. przewiduje, że po skończeniu nauki mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy. – Londyński sektor bankowy był magnesem przyciągającym studentów kierunków ekonomicznych, biznesowych i technicznych. Chociaż jest jeszcze za wcześnie na oficjalne oświadczenia, już teraz wiele instytucji finansowych rozważa scenariusze przeniesienia części operacji do Paryża, Dublina czy Frankfurtu, aby zabezpieczyć sobie możliwość działania na rynku unijnym – mówi Cezary Łastowski. Jego przewidywania podziela 38 proc. studentów, którzy spodziewają się, że może dojść do przeniesienia centrów biznesowych poza Wielką Brytanię.

57 proc. studentów, którzy wzięli udział w badaniu, obawia się, że skutkiem Brexitu może być wzrost antypolskich nastrojów.

Jak młodzi Polacy studiujący na Wyspach widzą swoją przyszłość? 51 proc. z nich pomimo wyniku referendum zamierza zostać w Wielkiej Brytanii. 26 proc. planuje przeprowadzkę do innego kraju, natomiast 23 proc. deklaruje, że zamierzają wrócić do Polski.

Gdyby część studentów wróciła do kraju po zakończeniu nauki na Wyspach, byłaby to dobra wiadomość dla polskich pracodawców. W ostatnich latach coraz więcej firm zaczęło aktywnie rekrutować absolwentów najlepszych zagranicznych uczelni. W Wielkiej Brytanii okazją do tego były konferencje, w których biorą udział przedstawiciele polskiego biznesu. Największą tego typu inicjatywą jest organizowane we współpracy z BCG Polish Economic Forum na London School of Economics, w którym co roku uczestniczyło ponad 500 polskich studentów i profesjonalistów pracujących głównie w sektorze finansowym.  Inne wydarzenia to Poland 2.0 – konferencja technologiczna na Imperial College London, czy Science: Polish Perspectives, adresowana głównie do środowiska naukowego. – Brexit to duża zmiana i trudno jest przewidzieć, czy te konferencje będą mogły być kontynuowane w dotychczasowej skali – uważa Nina Hałabuz, Dyrektor Komunikacji w BCG, która na przestrzeni lat współtworzyła Polskie Forum Ekonomiczne na LSE oraz konferencję Poland 2.0.

Jak podaje Higher Education Statictics Agency (HESA), w 2014 r. studia w Wielkiej Brytanii rozpoczęło 3920 Polaków. Liczba polskich studentów w ciągu ostatnich lat spadała – jeszcze w 2010 r. naukę rozpoczęło 5350 osób. Było to wyraźnie powiązane z podwyżką czesnego, które w 2012 r. wzrosło z 3 do 9 tys. funtów za każdy rok nauki.

Informacja prasowa, awi