Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 10.08.2016

ASF: rolnicy z zagrożonych terenów mogą wygaszać hodowlę świń. Jest rekompensata

Rolnicy z terenów zagrożonych Afrykańskim Pomorem Świń mogą wygaszać swoją hodowlę w zamian za rekompensaty.
Posłuchaj
  • Paweł Zbyszyński z ARiMR wskazuje, że przed złożeniem wniosku o rekompensatę, rolnik musi oświadczyć, iż wygasza swoją produkcję. Pismo musi dostarczyć do Powiatowego Lekarza Weterynarii./IAR/.
  • W ubiegłym roku, decydując się na wygaszenie hodowli, rolnicy otrzymywali 400 złotych rocznie od każdej świni. W tym roku kwota nie jest jeszcze znana - dodaje Paweł Zbyszyński./IAR/.
Czytaj także

Program realizuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ma on na celu ograniczenie przemieszczania się wirusa ASF wśród dzikiej zwierzyny oraz świń w stadach.

Rekompensata po wygaszeniu produkcji

Paweł Zbyszyński z ARiMR wskazuje, że przed złożeniem wniosku o rekompensatę, rolnik musi oświadczyć, iż wygasza swoją produkcję. Pismo musi dostarczyć do Powiatowego Lekarza Weterynarii.


Czytaj więcej
świnia free 1200.jpg
Główny Lekarz Weterynarii potwierdza wykrycie siódmego ogniska ASF

"Konsekwencją takiego oświadczenia jest decyzja Lekarza nakazująca zabicie lub unieszkodliwienie padłych zwierząt w stadzie. Ponadto, wydaje on zakaz utrzymywania zwierząt do końca trwania programu czyli do 2018 roku" - wylicza pracownik departamentu wsparcia krajowego.

Stawka rekompensaty będzie wyliczona. W 2015 r. było to 400 zł rocznie

W ubiegłym roku, decydując się na wygaszenie hodowli, rolnicy otrzymywali 400 złotych rocznie od każdej świni. W tym roku kwota nie jest jeszcze znana - dodaje Paweł Zbyszyński.

"Po zakończonym naborze wniosków, ARiMR raportuje ministrowi rolnictwa, jaka liczba zwierząt będzie objęta programem. On następnie wylicza stawki przyznawane za każdą sztukę" - dodaje Paweł Zbyszyński.

Wnioski o rekompensaty można składać do oddziałów terenowych Agencji do połowy września.

IAR, jk