Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 14.08.2016

Deflacja nie odpuszcza: ceny spadły o 0,9 proc. rdr i o 0,3 proc. mdm w lipcu

W lipcu ceny spadły w ujęciu rocznym o 0,9 proc., a w porównaniu z czerwcem były niższe o 0,3 proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych Głównego Urzędu Statystycznego. W lipcu taniały m.in.: żywność, napoje bezalkoholowe oraz odzież i obuwie.
Posłuchaj
  • Analityk Domu Maklerskiego mBanku Rafał Sadoch wyjaśnia, że taki wynik to efekt niskich cen warzyw
  • Ekspert wskazuje także na spadek cen ropy naftowej na światowych rynkach

To dane odpowiadające opublikowanemu przez GUS pod koniec lipca tzw. szybkiemu szacunkowi inflacji.

- Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,9 proc. (w tym towarów – o 1,5 proc., przy wzroście cen usług – o 0,7 proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen (...) na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 7,1 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,7 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 0,8 proc.) - napisano w komunikacie GUS. Urząd statystyczny zwrócił uwagę, że w ujęciu rocznym wzrosły natomiast ceny żywności (o 1,2 proc.).

Niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych

- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,3 proc. (w tym towarów – o 0,7 proc., przy wzroście cen usług – o 0,5 proc.). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 1 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,1 proc.) - wyjaśnił GUS. Wyższe były natomiast opłaty w zakresie rekreacji i kultury (o 1,5 proc.) oraz związane z mieszkaniem (o 0,1 proc.).

Zgodnie z obliczeniami GUS ceny żywności obniżyły się w lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,1 proc., wobec wzrostu o 0,2 proc. w czerwcu br. Najbardziej potaniały warzywa (o 11,6 proc.) i owoce (o 1,7 proc.). Ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja” utrzymały się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu, podrożało natomiast mięso (przeciętnie o 1,1 proc.), a także ryby i owoce morza (o 0,9 proc.), ryż (o 0,7 proc.) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,6 proc.).

W sklepach wyprzedaże

- W lipcu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,8 proc., a odzieży – o 3 proc. - wyjaśnił GUS.
W komunikacie wskazano, że ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły przeciętnie o 0,1 proc., a ceny nośników energii utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Obniżyły się w lipcu opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2 proc.).

Ceny w Polsce znów spadły

Analityk Domu Maklerskiego mBanku Rafał Sadoch wyjaśnia, że za spadek cen "odpowiadają" między innymi warzywa. Co roku w lipcu tanieje żywność, głównie warzywa, które w lipcu były ponad 11 procent tańsze niż miesiąc wcześniej. To spowodowało, że w ujęciu miesięcznym za żywność trzeba było zapłacić o 1,1 procent mniej.
Ekspert wskazuje także na spadek cen ropy naftowej na światowych rynkach. Ceny paliw do prywatnych samochodów spadły o ponad 1 procent. Rafał Sadoch przypomina, że taka sytuacja miała ostatnio miejsce w lutym.
W porównaniu do czerwca ceny w Polsce spadły o 0,3 procent.

PAP/IAR, abo