Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 23.09.2016

Bezrobocie najniższe od lat, ale dalszy jego spadek jest prawie niemożliwy

8,5 proc. - tyle wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu i spadała już 6 miesiąc z rzędu.
Posłuchaj
  • Dlaczego dalszy spadek bezrobocia będzie bardzo trudny, a wręcz niemożliwy, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Andrzej Kubisiak z Work Service./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Jednak wraz z nadejściem końca sezonu wakacyjnego, dynamika poprawy na rynku pracy zaczęła wyhamowywać.  Mówił o tym na antenie Polskiego Radia 24, Andrzej Kubisiak z Work Service.

Co ogranicza dalszy spadek bezrobocia w Polsce

Jak podkreśla, wpadamy w uliczkę, która nie prowadzi nas w dobrym kierunku, gdyż dalszy spadek bezrobocia jest ograniczony poziomem aktywności zawodowej Polaków, z drugiej strony – strukturą występującego bezrobocia.

60 proc. bezrobotnych wypadła na trwałe z rynku pracy

̶  Prawie 60 proc. bezrobotnych osób, prawie 800 tys. Polaków jest długotrwale bezrobotna, wypadła na trwałe z rynku pracy – mówi ekspert.\

Czytaj więcej
mechanik praca samochód moto pracownik pracodawca 1200 glow.jpg
Bezrobocie w sierpniu wyniosło w Polsce 8,5 proc., jest najniższe od 25 lat

Dlatego, dodaje,  przywrócenie ich do pracy jest zdecydowanie trudniejsze, niż w przypadku osób, które nie pracują kilka tygodni lub kilka miesięcy.

̶  Stąd możliwości dalszego ograniczania bezrobocia są ograniczone, mówi Kubisiak.

Bezrobocie różne, w różnych regionach Polski

Jednocześnie jak zauważał ekspert, poziom bezrobocia jest uzależniony od regionu Polski, np. w Wielkopolsce było to raptem nieco ponad 5 proc., zaś w woj. warmińsko-mazurskim, blisko 14 procent.

̶  Gdy spojrzymy na statystyki bezrobocia i odejmiemy pulę osób trwale bezrobotnych, to otrzymamy ok. 0,5 mln osób, które rotują na rynku pracy – mówi gość Polskiego Radia 24.

̶  I to jest ta pula, z której pracodawcy mogą czerpać –podkreśla.

Tymczasem w pierwszym półroczu tego roku, pracodawcy wytworzyli 360 tys. nowych miejsc pracy.

A to - zdaniem eksperta - może być szansa dla wschodniej części kraju, o której przedsiębiorcy coraz częściej myślą, szukając miejsca dla nowych inwestycji.

Błażej Prośniewski, jk