Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 05.10.2016

Na Dolny Śląsku powstanie fabryka baterii do samochodów elektrycznych

W Biskupicach Podgórnych na Dolnym Śląsku powstanie fabryka baterii do samochodów elektrycznych. Inwestorem jest koreańska spółka LG Chem. Ma to być pierwsza fabryka masowej produkcji baterii litowo-jonowych. Uruchomienie produkcji planowane jest na drugą połowę przyszłego roku. Docelowo w dolnośląskiej fabryce ma powstawać 100 tysięcy baterii tego typu rocznie.
Posłuchaj
  • Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki: Polska jest bardzo zainteresowana elektromobilnością (IAR)
  • Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki: nowa fabryka oprócz tego, że będzie zatrudniała wielu specjalistów, będzie też "rozsadnikiem myśli technologicznej" (IAR)
Czytaj także

Obecny na uroczystości wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że nowa inwestycja to na pewno bardzo ważny krok w kierunku wzmocnienia wysokich technologii na tym obszarze.

Mateusz Morawiecki dodał, że nowa fabryka oprócz tego, że będzie zatrudniała wielu specjalistów, będzie też - jak się wyraził - "rozsadnikiem myśli technologicznej". - Bardzo wielu polskich kooperantów będzie korzystało na tym, że tutaj taka fabryka powstaje - dodał.

Inwestycja będzie zlokalizowana w Klastrze LG w Biskupicach Podgórnych, które są częścią Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.  

Do końca 2018 roku, LG Chem zainwestuje w nową fabrykę blisko 1,3 mld zł. Rok później, fabryka będzie produkować ponad 100 000 baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o wysokiej wydajności, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu.

Pierwsza taka fabryka w Europie

Jest to pierwsza fabryka masowej produkcji baterii litowych branży automotive w Europie. Firma uruchomi całkowicie zintegrowany system produkcyjny obejmujący produkcję wszystkich komponentów: elektrod do ogniw, modułów i  kompletnych modułów zasilających.

Nowa fabryka będzie częścią globalnego systemu produkcyjnego LG Chem, opartego na czterech lokalizacjach - w Ochang w Korei Południowej, Holland w Stanach Zjednoczonych, Nanjing w Chinach i we Wrocławiu, o łącznej zdolności produkcyjnej min. 280 000 baterii do wysokowydajnych samochodów elektrycznych rocznie.

W uroczystości uczestniczyli także członkowie zarządów światowych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Audi, BMW, Daimler, Opel, Porsche Volkswagen. Wicepremier Morawiecki spotkał się również z zarządem LG. Rozmowy dotyczyły perspektyw współpracy.

IAR/Informacja prasowa, awi