Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 06.10.2016

Sytuacja na rynku pracy coraz lepsza, ale Polacy i tak wyjeżdżają pracować za granicę

TNS Polska na zlecenie Polskiego Radia 24 zapytało Polaków, czy ktoś z ich rodziny pracuje obecnie za granicą? 39 procent respondentów odpowiedziało, że tak, 61 procent zaś, że nie.
Posłuchaj
  • O polakach pracujących za granicą mówił w Polskim Radiu 24: Andrzej Kubisiak z Work Service (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Te dane pokazują, że wielu z nas ma kogoś w rodzinie, kto obecnie przebywa i pracuje poza granicami naszego kraju.

Każdemu z nas temat emigracji jest bliski, bo albo ktoś z naszej rodziny, albo z przyjaciół i znajomych, przebywa za granicą, komentuje wyniki badania Andrzej Kubisiak z Work Service.

- Niepokojący jest fakt, że znacząca większość tych osób, które dzisiaj przebywają za granicą, jest tam już długo. Są to osoby, które będzie bardzo trudno przywrócić na polski rynek pracy. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że dynamika tych wyjazdów wcale nie hamuje. Tylko w ubiegłym roku Główny Urząd Statystyczny odnotował ponad 70 tys. nowych wyjazdów do pracy za granicą. Jeżeli spojrzymy na dane w perspektywie ostatnich kilku lat, to ta dynamika wzrostowa stale się utrzymuje. Nie widać dużego wyhamowania, pomimo tego, że sytuacja na polskim rynku pracy faktycznie bardzo mocno się poprawiła. Dostępność pracy jest dziś bardzo duża. Natomiast widać, że wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę, żeby jak najszybciej poprawić swoją sytuację przychodową. Gdy spojrzymy na oferty pracy czy to w Niemczech, czy w Wielkiej Brytanii, czy we Francji, Holandii, to tam te stawki są 3-4 razy wyższe niż w Polsce. Trzeba jednak pamiętać i o stronie kosztowej. Koszty życia za granicą są dużo wyższe niż w Polsce. To nie jest więc tak, że jeżeli zarobimy 3-4 razy więcej, to tyle zostanie nam w portfelu – zaznacza gość Polskiego Radia 24.

W Polsce zaczyna brakować rąk do pracy

Państwo powinno zachęcać Polaków do powrotów do kraju, ponieważ rąk do pracy brakuje, zaznacza gość Polskiego Radia 24.

- Jak patrzymy na to, co się dzieje na polskim rynku pracy, to raczej mamy trudności z pozyskaniem kandydatów niż z zapewnieniem ofert pracy dla Polaków. Dlatego też pojawiają się sygnały ze strony rządowej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po Brexicie zapowiadało, że będzie przygotowany pakiet rozwiązań, które mają spowodować przyciągnięcie Polaków do kraju. Ofert i możliwości w Polsce nie brakuje. Kwestia tego, żeby wskazać te rozwiązania osobom, które wyjechały i ułatwić im te możliwości powrotu – podkreśla Andrzej Kubisiak. – Należy poprawić stronę finansową, żeby Polacy chcieli wracać do kraju – dodaje.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku około 2,4 mln Polaków przebywało za granicą.

Dominik Olędzki, awi