Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 17.10.2016

Rewolucja w e-administracji: Profil Zaufany założysz w serwisie internetowym banku

Od poniedziałku klienci banku PKO BP mogą bez wychodzenia z domu założyć Profil Zaufany za pośrednictwem system elektronicznego tego banku. Kolejnych kilkanaście instytucji prywatnych, m.in. firmy telekomunikacyjne, banki, podpisało porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji o możliwości testowania tej usługi.
Posłuchaj
  • Minister cyfryzacji Anna Streżyńska: w ciągu kilku miesięcy można się spodziewać szeregu kolejnych usług cyfrowych (IAR)
Czytaj także

Do tej pory, aby móc korzystać z Profilu Zaufanego, trzeba było udać się do urzędu, aby potwierdzić swoją tożsamość. W przypadku założenia profilu za pośrednictwem banku nie będzie to konieczne.

- Oddając możliwość założenia Profilu Zaufanego podmiotom komercyjnym powodujemy, że nie musimy udawać się do autoryzowanej jednostki administracji publicznej, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Dzięki temu powodujemy coraz większą powszechność tego rozwiązania - powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska w poniedziałek podczas spotkania ws. możliwości potwierdzenia Profilu Zaufanego przez serwisy bankowe.

Obecnie 96 proc. posiadaczy Profilu Zaufanego to urzędnicy

Streżyńska wskazała, że obecnie ok. 500 tys. osób ma Profil Zaufany, z tego 96 proc. to urzędnicy. - Takiego wyniku nie można zaliczać, jako sukces Profilu Zaufanego. Dziś w urzędach analogowych musimy odstać w kolejkach, wybrać numerki, przynieść dokumenty często z innych urzędów. Zmierzamy do tego, żeby zintegrować wszystkie systemy państwowe w taki sposób, by za pomocą Profilu Zaufanego można było wykonać transakcję od wniosku do wypłaty świadczenia czy wydania decyzji bez wychodzenie z domu przez całą dobę przez siedem dni tygodnia - podkreśliła.

Jak wskazała, Profil Zaufany dalej będzie można zakładać za pośrednictwem ePUAP-u. - To nie jest tak, że jedyną drogą teraz będzie droga przez banki czy firmy telekomunikacyjne. Ta stara ścieżka pozostaje, można ją wybrać. Profil zaufany będzie wolny i niezależny od ePUAP-u, który do tej pory był dość awaryjnym systemem. Remontowaliśmy go, jest znacznie, znacznie lepiej, ale dla profilu zaufanego (...) jest lepiej, jeśli jest on od tego systemu niezależny - mówiła Streżyńska.

Jak dodała, pierwszym bankiem, który przeszedł specjalne testy bezpieczeństwa i umożliwia założenie profilu zaufanego za pośrednictwem swoich systemów, jest PKO BP, ale kolejnych 17. instytucji jest w trakcie testów i powinny one umożliwiać takie rozwiązania sukcesywnie w ciągu najbliższych tygodni.

- Wszystkie nasze działania mieszczą się w wielkiej i ważnej dla państwa inicjatywie od papierowej do cyfrowej Polski, której głównym celem jest uwolnienie potencjału gospodarczego i naszego osobistego związanego z usunięciem nadmiernych procedur, nadmiernej ilości papieru – tłumaczyła Streżyńska.

Konkurs na nazwę Profilu Zaufanego

Poinformowała, że w najbliższych dniach resort chce ogłosić konkurs na nazwę Profilu Zaufanego. - Ponieważ nazwa ta jest wyjątkowo nieszczęśliwa. W większości przypadków nikt nie wie, co się kryje pod tą bardzo techniczną nazwą. Przewidujemy nagrody w tym konkursie - dodała.

Obecny na spotkaniu wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podkreślił, że "takie otwarcie naszej administracji na obywatela za pośrednictwem biznesu jest też dowodem na to, że ufamy biznesowi i biznes ufa nam". - Chcemy, żeby we wzajemnym zaufaniu budować najlepsze rozwiązania dla obywateli. Szkoda, żeby obywatel, zwyczajny człowiek tracił czas na zbędne czynności - powiedział.

Zapewnił, że właśnie "otwarciem na biznes i udostępnieniem bardzo wielu usług pokazujemy, iż nie chcemy być taką władzą z kości słoniowej, (...) tylko jak najbardziej otwartą na potrzeby ludzi". - Ci ludzie nie chcą chodzić do urzędu, żeby uzyskiwać pozwolenia na wycięcie drzew ze swojej działki, albo sprawdzić, czy mają jakieś zaległości podatkowe, tylko przez ten profil będą mogli uzyskać takie informacje – dodał Morawiecki.

- Mam przekonanie, że tworzymy zupełnie nowy etap w historii relacji między administracją publiczną a obywatelem, i jest to krok w bardzo dobrym kierunku – podkreślił.

Profil Zaufany umożliwia dostęp m.in. do serwisów ePUAP, PUE ZUS, CEIDG, obywatel.gov.pl, biznes.gov.pl oraz regionalnych platform e-administracji, np. Wrota Mazowsza, SEKAP, Cyfrowa Małopolska. Dzięki niemu można, między innymi zamówić kartę EKUZ, złożyć wniosek o dowód lub prawo jazdy, zawiadomić o zbyciu pojazdu, uzyskać odpisy aktów urodzenia, małżeństwa lub zgonu, czy zarejestrować działalność gospodarczą. Można też swobodnie korzystać ze wszystkich funkcji serwisu PUE ZUS, szybko uzyskać zaświadczenie o niekaralności czy indywidualną interpretację podatkową. I co ważne, zyskujemy możliwość elektronicznego podpisywania wniosków i pism urzędowych.

IAR/PAP, awi