Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 17.10.2016

Co dalej z podatkiem handlowym?

To było do przewidzenia - tak goście "Pulsu Gospodarki" w Polskim Radiu 24 komentowali decyzję Ministerstwa Finansów w sprawie zawieszenia podatku od handlu do 1. stycznia 2018 roku.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Piotr Soroczyński z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Piotr Soroczyński z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Wcześniej, po tym, jak Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, resort deklarował, że nowy podatek będzie obowiązywał od stycznia 2017 r.

- Czas, który sobie wyznaczono okazał się nierealny. Było mało prawdopodobne, że uda się usunąć wady, które wykaże Komisja Europejska w ciągu paru miesięcy. Również parę miesięcy pracowano nad tym podatkiem, jednak okazał się wadliwy, o czym część ekspertów mówiło od samego początku. Prawdopodobne jest, że jeśli przy tym podatku zostaniemy, to obejmie on wszystkie sklepy, jeśli unia wskaże za negatywne różnicowanie podatników, co wprowadza nierówność, to może się okazać, że podatek będzie dotyczył wszystkich, a założenia miały zupełnie inny charakter - mówi Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej


Posłuchaj
00:41 [i] 17.10 z Pulsu o podatku handlowym - Durlik.mp3 Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej: o możliwej zmianie charakteru podatku od handlu

Podatku od handlu nie będzie?

I dlatego też, jak dodawał Piotr Soroczyński z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, może się okazać, że koncepcja podatku handlowego w ogóle zostanie zarzucona. 

- Podatek z jednej strony miał dostarczyć realne pieniądze do budżetu, z drugiej strony chciano poradzić sobie z problemem, że duże sieci handlowe lepiej radzą sobie z podatkami, bywa, że ich unikają. Stąd był pomysł na zróżnicowanie. Nie ukrywano, że cel tego podatku jest społeczno-polityczny. Jeśli tego nie uda się zrealizować, rząd w inny sposób osiągnie cele fiskalne – wyjaśnia ekspert.


Posłuchaj
01:01 [i] 17.10 z Pulsu o podatku handlowym - Soroczynski.mp3 Piotr Soroczyński z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych: o różnych celach podatku od handlu

Błędy w założeniach

O tym, że wprowadzenie podatku od handlu stoi pod dużym znakiem zapytania mówił także Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium. Według ekonomisty, już sama koncepcja tego obciążenia była błędna.

- Zawiodła koncepcja. Bo już na starcie prac nad projektem, było wiadomo, że w takim kształcie jakim było to deklarowane i w jakim zostało to przyjęte, akceptacja przez Komisję Europejską raczej nie będzie miała miejsce. Przesłanki jakie towarzyszyły tworzeniu tego podatku nie były do końca słuszne, bo sieci handlowe nie unikają płacenia podatków. Będzie bardzo ciężko utrzymać podatek w obecnym kształcie. Możemy osiągnąć ujednolicenie tego podatku. Tu pojawi się problem obciążenia podatkiem sieci krajowych, a tego pomysłodawca chciał uniknąć. W związku z tym możliwe, ze ten podatek wcale nie zostanie wprowadzony – dodaje.


Posłuchaj
00:54 [i] 17.10 z Pulsu o podatku handlowym - Maliszewski.mp3 Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium: o dalszych losach podatku

Projektem nowelizacji ustawy o podatku o sprzedaży detalicznej, który zawiesza pobór daniny do 1. stycznia 2018 roku na wtorkowym posiedzeniu (18.10) zajmie się Rada Ministrów.

Błażej Prośniewski, abo