Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 28.10.2016

Domy z betonu zrewolucjonizują polski rynek nieruchomości?

Domy z betonu mogą zrewolucjonizować polski rynek nieruchomości. W Warszawie przy ul. Sprzecznej właśnie dobiega końca budowa, a właściwie montaż budynku z prefabrykatów. Ta dobrze znana z czasów PRL-u technologia po 1989 roku praktycznie przestała być w Polsce wykorzystywana. Niesłusznie, mówi na antenie Polskiego Radia 24 Konrad Grabowiecki, architekt z pracowni BBGK.
Posłuchaj
  • O prefabrykacji mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Grabowiecki, architekt z pracowni BBGK (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Prefabrykacja, o której myślimy i kojarzymy ją z latami przed 1989 rokiem, to jest zupełnie inna prefabrykacja niż ta, która jest obecnie. To jakby porównywać Malucha z Fiatem 500 – podkreśla Konrad Grabowiecki.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Wśród zalet tego rodzaju budownictwa Konrad Grabowiecki wymienia m.in. oszczędność czasu i pieniędzy.

Konrad Grabowiecki Prefabrykacja może przyspieszyć proces powstania budynku nawet o 40 proc.

- Prefabrykacja może przyspieszyć proces powstania budynku nawet o 40 proc. Koszty, to zależy od sposobu, w jaki zaprojektowany jest budynek i stopnia sprefabrykowania, ale mogą być niższe o 20 proc. od tradycyjnej technologii. Z powodu wysokiej jakości wykonania prefabrykację tak często stosuje się na Zachodzie. Prefabrykaty powstają w fabryce, w stabilnych warunkach i można je bardzo precyzyjnie wykonać. Beton jest trzy razy trwalszy od drewna, mniej więcej dwa razy trwalszy niż ceramika, czyli cegła. Współczesna prefabrykacja daje też możliwości bardzo zaawansowanej technologii. Można ją robić jako bardzo energooszczędną. Trwałość i energooszczędność powodują, że jest to produkt bardzo konkurencyjny – wylicza zalety rozwiązania architekt.

Technologia mogłaby sprawdzić się w programie Mieszkanie Plus

Z tego też powodu, ta technologia mogłaby znaleźć zastosowanie np. w przypadku programu Mieszkanie Plus. Według architekta bez problemu za się postawić budynek z prefabrykatów za 2,5 tys. zł. za metr kwadratowy.

- Rząd zapowiedział kwotę 2,5 tys. zł za metr kwadratowy jako dolną kwotę, która miałaby być przeznaczona na wykonanie tego budynku. Jeżeli myślimy o tej kwocie jako nieobejmującej kosztu działki, kosztów marketingowych, tych wszystkich rzeczy, których nie będzie w tym programie, oraz mówimy o uzbrojonej działce, do której jest doprowadzona droga, to ta cena jest jak najbardziej osiągalna. I jeżeli mówimy też o większym zamierzeniu inwestycyjnym, kiedy te koszty też mogą być obniżone ze względu na skalę – uważa Konrad Grabowiecki.

Budynki mieszkalne z prefabrykatów są bardzo popularne w Skandynawii. W Danii, jak dodawał gość Polskiego Radia 24, 80 - 90 procent wszystkich obiektów powstaje w tej właśnie technologii.

Błażej Prośniewski, awi