Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 08.11.2016

Rotacja pracowników coraz większym problemem w firmach. Jak pracodawcy próbują ich zatrzymać?

Sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza. Z miesiąca na miesiąc stopa bezrobocia spada, według wtorkowych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w październiku wyniosła 8,2 proc. i była najniższa od 25 lat. Eksperci podkreślają, że już mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a oznacza to nowe wyzwania dla pracodawców, którzy muszą m.in. walczyć z nadmierną rotacją pracowników.
Posłuchaj
  • O rotacji pracowników mówili w radiowej Jedynce: Agnieszka Wójcik z firmy Antal i Krzysztof Inglot, rzecznik prasowy Work Services (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Pracownicy coraz częściej mogą przebierać w ofertach zatrudnienia, zaznacza Krzysztof Inglot, rzecznik prasowy Work Services.

Krzysztof Inglot Większość pracowników w tej chwili zakłada, że nową pracę jest w stanie znaleźć w ciągu niecałego tygodnia. 

- Większość pracowników w tej chwili zakłada, że nową pracę jest w stanie znaleźć w ciągu niecałego tygodnia. Oznacza to tylko tyle, że optymizm pracowników jest tak duży, że zakładają, że zaledwie w ciągu paru dni są w stanie znaleźć nowego pracodawcę. 140 tys. nowych miejsc pracy, ponad 360 tys. miejsc pracy stworzonych w pierwszym półroczu 2016 roku tworzą wyzwania dla pracowników i zachęcają do zmiany pracodawcy – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Rotacja pracowników może stanowić poważny problem dla pracodawcy

Dziś rotacja pracowników jest coraz bardziej istotna z perspektywy pracodawców, zaznacza Agnieszka Wójcik z firmy Antal.

- W szczególności jeśli mówimy o rotacji dobrowolnej, czyli wynikającej z własnych, indywidualnych decyzji pracowników, którzy zdecydowali się zmienić miejsce pracy. Jest to bardzo trudne do kontrolowania, ponieważ pracodawcy nie wiedzą, kiedy mogą się spodziewać takiej decyzji i może się ona wiązać z bardzo silnymi stratami dla przedsiębiorstwa, np. w kontekście budowania dalszej strategii, atmosfery w zespole, wysokich kompetencji itd. – wyjaśnia ekspertka.

Dobrowolna rotacja przekroczyła 10 proc.

Dobrowolna rotacja pracowników w Polsce, przekroczyła już 10 procent, a to może oznaczać coraz większe problemy dla firm.

Agnieszka Wójcik Dobrowolna rotacja średnio wynosi w Polsce 10,8 proc.

- Dobrowolna rotacja średnio wynosi w Polsce 10,8 proc., czyli prawdopodobnie w przeciągu roku na 100 pracowników 11 odejdzie z organizacji z powodu własnej decyzji – podaje liczby Agnieszka Wójcik.

Realne straty finansowe

Zbyt duża rotacja pracowników w firmie może oznaczać dla niej również realne straty finansowe, dodaje Krzysztof Inglot.

- Problemy z rotacją zaczynają się powyżej 15, 20, 25 proc. Jeżeli pracodawca ma do czynienia z tak dużą rotacją, oznacza to dla niego, że nie daje sobie rady z utrzymaniem kadry. Tutaj utraty paru procentowe oznaczają de facto utratę paru punktów procentowych na kosztach produkcji – mówi gość Jedynki.

Firmy starają się zatrzymać pracowników

Dlatego firmy też coraz częściej starają się przeciwdziałać dobrowolnej rotacji pracowników.

- Najczęściej wybierają podwyżki, czyli wybierają motywację finansową. Bardzo często inwestują w szkolenia pracowników, ale również oferują np. programy z zakresu work-life balance. Mówimy tutaj o zachowaniu równowagi między życiem prywatnym pracownika a życiem zawodowym. W związku z tym z jednej strony ułatwiamy mu pewne czynności, oferując np. karty sportowe, opiekę medyczną, możliwość elastycznych godzin pracy, czy pracy zdalnej w systemie tzw. home office – mówi Agnieszka Wójcik.

Zdaniem ekspertów, wraz z poprawiającą się sytuacją na rynku pracy, problem rotacji pracowników może narastać, dlatego firmy powinny robić wszystko, by ich pracownicy byli zadowoleni ze swoich warunków zatrudnienia.

Sama rotacja pracowników nie jest złym zjawiskiem. Dzięki niej to przedsiębiorstw trafiają nowe osoby z nowymi ideami, pomysłami i świeżym spojrzeniem.

Dominik Olędzki, awi