Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 15.11.2016

Mateusz Morawiecki: postawiliśmy na zrównoważony i odpowiedzialny rozwój gospodarki

Zależy nam na rozwoju zrównoważonym i odpowiedzialnym; stawiamy na inwestycje, innowacje, rozwój, eksport, wysoko przetworzone produkty, a nie na kredyt i konsumpcję - powiedział we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki na konferencji podsumowującej rok rządu PiS.
Posłuchaj
  • Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówi, że rząd lepiej niż poprzednicy wykorzystuje środki z Unii Europejskiej./IAR/.
  • Mateusz Morawiecki podsumował rok rządów. Wicepremier, minister rozwoju i finansów podkreślił, że kierowany przez niego resort postawił na inwestycje, innowacje i eksport. Jako przykład sukcesu Mateusz Morawiecki wskazał sektor motoryzacyjny./IAR/.
  • Polityka zrównoważonego rozwoju to polityka wsparcia dla polskich przedsiębiorców. Podczas podsumowania roku pracy rządu wicepremier i minister rozwoju przedstawił założenia Konstytucji dla Biznesu. Mateusz Morawiecki zapowiedział w najbliższym czasie serię rozwiązań prawnych, które dadzą nowy impuls do rozwoju polskiej przedsiębiorczości./IAR/
Czytaj także

"Rozwój zrównoważony traktujemy bardzo serio, bo do tej pory rozwój był postrzegany przez pryzmat wzrostu wielkich aglomeracji, dużych miast" - zauważył wicepremier.

Rozwój zrównoważony, czyli nie tylko wielkie miasta

"Nasz rozwój, który ma być społecznie i terytorialnie zrównoważony, jest zupełnie innym modelem rozwoju" - podkreślił.

Trzeba skończyć z terenami zapomnianymi gospodarczo

Przypomniał, że przez ostatnie 25 lat w Polsce dominował model, w którym korzyści czerpały "wybrane części społeczności". "Tymczasem w Polsce 40 proc. osób żyje na terenach wiejskich, 30 proc. pozostałych osób żyje na terenach małych miejscowości, powiatów mniejszych i tylko pozostała część, 30 proc., na terenach dużych miast" - zwrócił uwagę.

M. Morawiecki: Jesteśmy na zakręcie historii. Trzeba znaleźć nową drogę rozwoju

Źr. TVN24/x-news

"Traktujemy to jako całkowicie fundamentalne wyzwanie, przebudowanie całego modelu gospodarczego tak, żeby służył przede wszystkim ludziom" - dodał wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Odbudowa polskiego przemysłu w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

̶  Premier (...) powiedziała, że chcemy odbudować polski przemysł, chcemy dać ludziom dobrą pracę i odbudować produkcję. I rzeczywiście to jest dla nas kierunek numer jeden w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - mówił Morawiecki.

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że plan odpowiedzialnego rozwoju, przygotowany przez Mateusza Morawieckiego będzie priorytetem rządu na 2017 rok.

̶  Nasza filozofia gospodarcza i rozwoju, którą się kierowaliśmy przez poprzednie 12 miesięcy (...) to zupełnie inna filozofia rozwoju. Przemysł jest ważny, przemysł tutaj w kraju jest bardzo ważny, dlatego m.in. przebudowując prawo zamówień publicznych, fundamentalną ustawę, wdrożyliśmy tam klauzulę społeczną. Bo klauzula społeczna daje z jednej strony bezpieczną pracę, lepszą pracę Polakom tutaj w kraju, a z drugiej strony daje lepsze perspektywy i szanse na wygranie danego przetargu firmom polskim. Nie naruszając przepisów unijnych, dajemy większe szanse firmom polskim" - wyjaśnił wicepremier.

Polska specjalność: przemysł motoryzacyjny

Jako przykład sukcesu Mateusz Morawiecki wskazał sektor motoryzacyjny.

̶  Rok temu Polska niewiele liczyła się w Europie Środkowej, jeśli chodzi o tę gałąź przemysłu. Teraz Polska stała się najpotężniejszym w Europie Środkowej klastrem motoryzacyjnym przemysłu samochodowego - mówił wicepremier.

Do Polski ściągają najwięksi inwestorzy motoryzacyjni

Mateusz Morawiecki przypomniał, że w ostatnim czasie swoje inwestycje w Polsce zapowiedziały takie firmy jak: Mercedes, Toyota, Volkswagen, LG, czy Fiat. Dodał, że wysiłki przyciągania inwestorów do Polski przynoszą wielkie efekty. Inwestorzy lokują w Polsce swoje fabryki, dając pracę Polakom.

Wicepremier zwrócił uwagę, że dzięki temu polscy inżynierowie nie muszą wyjeżdżać na Zachód, lecz znajdują zatrudnienie w kraju.

Polska pierwsza w wykorzystywaniu funduszy europejskich

Mateusz Morawiecki dodał, że rząd lepiej niż poprzednicy wykorzystuje środki z Unii Europejskiej. Dzięki przyspieszeniu w wykorzystaniu tych pieniędzy można mieć pewność, iż planowane inwestycje wystartują bez przeszkód - mówił minister rozwoju. Rok temu byliśmy w UE na końcu, jeśli chodzi o wykorzystywanie funduszy, teraz jesteśmy na pierwszym miejscu – powiedział.

Wicepremier zapowiedział też wzrost wykorzystania środków unijnych na inwestycje. "Uratowaliśmy z poprzedniej perspektywy 2007-13 33-34 mld zł" - mówił. "Gdy zaczynaliśmy równo rok temu wykorzystywanie środków europejskich z nowej perspektywy 2014-20, byliśmy w ogonie UE. Dzisiaj co do środków, które już pozyskaliśmy, jesteśmy na miejscu numer jeden" - przekonywał. Oznacza to - jak powiedział - "przyrost w ciągu 12 miesięcy 80 razy".

Morawiecki przyznał, że "w poprzednich 12 miesiącach widzieliśmy mniejsze inwestycje z tytułu środków unijnych, ponieważ te programy nie były przygotowane". "My dzisiaj to bardzo zdecydowanie przyspieszyliśmy, dlatego o przyszły rok jestem spokojny; inwestycje z komponentem europejskim, ale też z komponentem środków publicznych ruszą bardzo mocno do przodu" - powiedział.

Polska gospodarka rośnie przy zachowaniu stabilnych finansów publicznych

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rząd chce, by polski kapitał rósł przy zachowaniu stabilnych finansów publicznych.

Morawiecki: Dochody podatkowe do października o 1,5 proc. wyższe od planowanych

Dochody podatkowe między styczniem a październikiem w stosunku do planu "urosły o 1,5 proc." - mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, prezentując we wtorek swój wkład w roczny dorobek rządu. Zapowiedział wzrost wykorzystania środków unijnych na inwestycje.

Zdaniem wicepremiera ten 1,5-procentowy wzrost dochodów podatkowych "to cały czas jest mało, bo korzystaliśmy z LTE i NBP".

"W przyszłym roku zdecydowanie musimy doprowadzić do dramatycznego uszczelnienia tego systemu" - powiedział i dodał: "Wdrażamy już szereg różnych działań". W tym kontekście wspomniał o pakiecie paliwowym, który "ma szanse przyciągnąć 2 mld zł".

"Dla mnie (uszczelnienie systemu podatkowego) to zadanie absolutnie numer jeden, bo bez tego nie będziemy mogli w takim rozmiarze i jeszcze więcej pomagać" - podkreślał Morawiecki. "Bo nie chcemy doprowadzić do zasadniczego wzrostu zadłużenia" - dodał.

IAR, PAP, jk