Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 22.11.2016

USA stracą na wypowiedzeniu międzynarodowych umów handlowych?

Prezydent elekt Donald Trump obiecał w poniedziałek, że już od pierwszego dnia prezydentury wycofa USA z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP). To może oznaczać, że międzynarodowe umowy handlowe czeka rewolucja, mówi w „Pulsie gospodarki" na antenie Polskiego Radia 24 Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG, Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego i Witold Michałek ekspert ds. gospodarki z Business Center Club (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG, Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego i Witold Michałek ekspert ds. gospodarki z Business Center Club (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Adam Ruciński Coraz więcej państw otwarcie o tym mówi, żeby jednak zamykać swoje gospodarki, albo przynajmniej koncentrować się na sobie.

- Coś się zmienia w światowej gospodarce. Coraz więcej państw otwarcie o tym mówi, żeby jednak zamykać swoje gospodarki, albo przynajmniej koncentrować się na sobie. Czy jest to powód do zmartwień? Trochę tak, a trochę nie. Nie dlatego, że podpisanych jest szereg umów. Jednak, jak przychodzi co do czego, to i tak poszczególne kraje dbają przede wszystkim o własną gospodarkę. Było to widać w czasie kryzysu w Europie. Kiedyś podpisywało się umowy, a robiło się i tak coś innego, teraz wręcz mówi się o tym, że kraje się zamykają. Będzie zatem trudniej. Natomiast ludzie i tak będą prowadzić wymianę handlową. Obawiam się, że skoncentruje się to na bilateralnych umowach pomiędzy poszczególnymi krajami. Zbyt skomplikowany system powoduje, że pojawia się znacznie większy strach. Na pewno więc handel będzie, ale myślę, że będzie się koncentrował przede wszystkim na umowach pomiędzy krajami – uważa Adam Ruciński.


Posłuchaj
01:04 [i] 22.11 PULS - RUCIŃSKI 1_12949554_2016-11-22T12-16-23.000.1350.mp3 Adam Ruciński: coś się zmienia w światowej gospodarce

 

Handel towarowy będzie się rozwijał, zgadza się z tym Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, ale ekonomista wskazuje na inne zagrożenia.

Tomasz Kaczor Ofiarą tego zamknięcia się wielu gospodarek na inne padnie wymiana usługowa.

- Jestem przekonany, że handel będzie się miał dobrze. Ofiarą tego zamknięcia się wielu gospodarek na inne padnie wymiana usługowa. Z jednej strony jest to mniejszy kawałek handlu, o którym się często zapomina, a z drugiej strony taki kawałek handlu, który jest bardzo zlokalizowany. Jeśli ktoś zaczyna z zewnątrz dostarczać nam usługi, to pracę traci ktoś u nas.


Posłuchaj
00:29 [i] 22.11 PULS - KACZOR 2_12949560_2016-11-22T12-16-27.000.1350.mp3 Tomasz Kaczor: handel będzie miał się dobrze

 

Zdaniem Tomasza Kaczora nie ma już sprzyjającej atmosfery do przyjęcia także porozumienia handlowego o partnerstwie transatlantyckim z Unią Europejską, czyli TTIP.

Innego zdania jest Witold Michałek, ekspert ds. gospodarki z Business Center Club. Jak mówi, to, co dziś zapowiada prezydent elekt, najprawdopodobniej nie zostanie wprowadzone, bo w konsekwencji wypowiedzenia wielostronnych porozumień Stany Zjednoczone mogą stracić.

Witold Michałek Będzie powrót do umowy TTIP w momencie, kiedy po obu stronach uświadomią sobie, i rządy, i grupy społeczne, że jest ona potrzebna. 

- Będzie powrót do tej umowy w momencie, kiedy po obu stronach uświadomią sobie, i rządy, i grupy społeczne, że jest ona potrzebna, że to jest w ich interesie długoterminowym. Pewne grupy mogą przeważać dzisiaj, ale w długim okresie to na pewno będzie korzystne dla obu stron. Te szersze umowy międzynarodowe są bardzo potrzebne, i to właśnie USA, które są po stronie tracącej. O wiele szybsze wzrosty są w Azji, tam państwa mogą wkrótce dyktować warunki wszelkich przyszłych umów. Negocjowana teraz umowa TTIP nie obejmuje co prawda Chin, ale obejmuje wiele innych krajów, które powinny się zjednoczyć trochę przeciw Chinom. Jeśli ta umowa zostanie zakwestionowana, to będzie to prezent dla Chin – podkreśla Witold Michałek.


Posłuchaj
00:48 [i] 22.11 PULS - MICHAŁEK - 3_12949563_2016-11-22T12-16-30.000.1350.mp3 Witold Michałek: jeśli umowa TTIP zostanie zakwestionowana, to będzie to prezent dla Chin

 

Donald Trump zapowiada, że w zamian tych umów handlowych chce wynegocjować traktaty dwustronne, które przyniosą zatrudnienie i przemysł do USA.

Justyna Golonko, awi