Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 06.12.2016

Słowacka firma wybuduje w Polsce sieć szybkich ładowarek elektrycznych do aut

Słowacka firma Greenway Infrastructure włącza się w rozwój elektromobilności w Polsce. Firma rozpoczyna w naszym kraju budowę sieci szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.
Wideo
  • Słowacka firma Greenway Infrastructure rozpoczyna w naszym kraju budowę sieci szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. O planach firmy mówi przedstawiciel firmy Damian Gadzialski./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Posłuchaj
  • Słowacka firma Greenway Infrastructure rozpoczyna w naszym kraju budowę sieci szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. O planach firmy mówi przedstawiciel firmy Damian Gadzialski./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Pierwsza stacja jest dostępna przy Galerii Mokotów w Warszawie. W ciągu dwóch lat w całym kraju ma być 75 stacji.

Jak mówi Damian Gadzialski z Greenway Infrastructure Poland, polski rynek jest bardzo perspektywiczny.

̶   Pierwsze 20 ładowarek mamy zainstalowanych na Słowacji, ale chcemy rozwijać nasz system w krajach ościennych. Polska jest pierwsza. Dzięki takim inicjatywom, jak nasza, myślę, że Polska ma szansę w ciągu najbliższych 5 lat na dosyć dużą zmianę jakościową w zakresie transportu - uważa dyrektor zarządzający Greenway Infrastructure Poland.

Stacje szybkiego ładowania będą rozlokowane wzdłuż głównych tras transportowych w Polsce. Odległość pomiędzy poszczególnymi stacjami ma nie przekraczać 80 km.

̶  Planujemy budowę sieci tak, aby ułatwić kierowcom samochodów elektrycznych swobodne podróżowanie po Polsce wszerz i wzdłuż, bez konieczności planowania długich postojów - zapowiada Gadzialski i dodaje, że średni czas ładowania to 30 minut.  

Dyrektor zarządzający Greenway Infrastructure Poland przyznaje jednak, że na razie nie mamy w Polsce okazałej floty aut elektrycznych, ale dzięki budowie sieci może się to zmienić.

̶   Nie wliczając do statystyki samochodów, które nie mają możliwości ładowania się z takiego słupka, jak nasz, na chwilę obecną jest około tysiąca takich samochodów w Polsce. Nasza sieć będzie miała zdecydowanie pozytywny wpływ na przyrost aut elektrycznych, bo likwidujemy podstawową barierę zakupową takich samochodów, czyli ograniczenia terytorialne w poruszaniu się nimi, mówi Damian Gadzialski.

Po przeprowadzeniu pierwszego etapu inwestycji, firma zamierza w dalszym ciągu rozbudowywać sieć stacji ładowania w Polsce.

Karolina Mózgowiec