Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 29.12.2016

Ptasia grypa: odszkodowania po cenach rynkowych

Odszkodowania dla rolników za wystąpienie ptasiej grypy mają pokryć ich straty na zasadach rynkowych - zapowiada wiceminister rolnictwa Ewa Lech. Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnia, że wykryte w Polsce ogniska ptasiej grypy są pod kontrolą służb weterynaryjnych.
Posłuchaj
  • Ewa Lech wyjaśnia, że wysokość odszkodowań reguluje rozporządzenie wydane przez ministra rolnictwa./IAR/.
  • Wiceminister rolnictwa wskazuje, że beneficjentami pomocy państwa może być każdy poszkodowany hodowca, o ile będzie przestrzegał wymogów bezpieczeństwa./IAR/.
  • Minister rolnictwa zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą władz./IAR/.
  • Wystąpienie ognisk ptasiej grypy zamknęło możliwość eksportu polskiego drobiu między innymi do Chin. Szef resortu rolnictwa zabiega, by rodzimi producenci mogli wysyłać tam mięso spoza obszarów zagrożonych./IAR/.
Czytaj także

W tym miesiącu na terenie kraju wykryto 15 ognisk wirusa podtypu H5N8. Najwięcej w województwie lubuskim w rejonie zakładów produkcyjnych.

Odszkodowanie dla każdego, o ile przestrzega wymogi bioasekuracji i bezpieczeństwa

Ewa Lech wyjaśnia, że wysokość odszkodowań reguluje rozporządzenie wydane przez ministra rolnictwa: "Zgodnie z zasadą, cenę ustala dwóch rzeczoznawców oraz powiatowy lekarz weterynarii. Z tych propozycji wyciągana jest średnia cena" - wskazuje Ewa Lech.

Wiceminister rolnictwa wskazuje, że beneficjentami pomocy państwa może być każdy poszkodowany hodowca, o ile będzie przestrzegał wymogów bezpieczeństwa: "Odmówić będzie można w przypadku udowodnienia rażących zaniedbań w przestrzeganiu takich zasad" - dodaje wiceminister.

Wymogami są między innymi: zabezpieczenie drobiu przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ochrona pożywienia i wody.

Ptasią grypę u drobiu dzikiego i hodowlanego stwierdzono w województwach: lubuskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i mazowieckim.

Jurgiel: wykryte ogniska ptasiej grypy są pod kontrolą służb weterynaryjnych

Dotychczas wykryte ogniska ptasiej grypy są pod kontrolą służb weterynaryjnych - zapewnił w czwartek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Podkreślił, że choroba ta występuje w wielu krajach i trudno jest przewidzieć, gdzie się pojawi, gdyż wirusa przenoszą dzikie ptaki.

Ptasia grypa bardziej dotyka Niemcy i Węgry niż Polskę

Zdaniem dyrektora departamentu bezpieczeństwa żywności i weterynarii ministerstwa rolnictwa Krystiana Popławskiego choroba ta znaczniej bardziej dotyka inne kraje Europy np. Niemcy czy Węgry niż Polskę.

Do tej pory w naszym kraju stwierdzono 15 ognisk ptasiej grypy. W czwartek Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu szesnastego ogniska grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie położonym w miejscowości Stare Polichno (gmina Santok, powiat gorzowski, województwo lubuskie), gdzie znajdowało się ponad 22 tys. indyków. Gospodarstwo to położone jest w obszarze zagrożonym. Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Część ognisk może być „kontaktowa”

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech przyznała w rozmowie z dziennikarzami, że część ognisk może być "kontaktowa", gdyż pojawiają się np. w strefie zagrożonej. Poinformowała, że Instytut Weterynaryjny w Puławach opracował mapę ryzyka wystąpienia ptasiej grypy w Polsce. Wynika z niej, że najbardziej zagrożone są obszary woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego, Małopolska i część Mazowsza.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby zależy od trasy przelotów ptaków, zagęszczenia hodowli oraz liczby zbiorników wodnych - tłumaczyła wiceminister.

Polskiego drobiu nie kupują z powodu ptasiej grypy kraje pozaunijne

Wirus przynosi straty materialne także w formie ograniczenia eksportu. Polskiego drobiu nie kupują obecnie kraje pozaunijne, ale nadal można go sprzedawać w Unii Europejskiej - zaznaczyła Lech. Do UE trafia 80 proc. wywożonego drobiu.

Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza, która reprezentuje największych producentów drobiu w Polsce, zaapelowała do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z pojawieniem się ognisk grypy ptaków u drobiu w Polsce.

"Zwracamy się z apelem do wszystkich hodowców i producentów drobiu, zarówno tych posiadających fermy przemysłowe, jak i przydomowe kurniki, o zachowanie wzmożonych zasad ostrożności i higieny" - napisano w oświadczaniu przesłanym w czwartek PAP.

KRD zwróciła uwagę, że należy pamiętać, iż utrzymywanie drobiu w zamkniętych obiektach zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem. Dodatkowo należy zabezpieczyć paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków. Konieczne jest też stosowanie odzieży ochronnej, gdyż wirus może przedostać się na zanieczyszczonym ptasimi odchodami sprzęcie, odzieży oraz butach - podkreśliła Izba.

Grypa ptaków to choroba ptactwa domowego o ostrym przebiegu, wywołana przez wirus typu A. Jest to bardzo zakaźny wirus, który wywołuje objawy ze strony układu oddechowego i nerwowego. W przypadku, gdy symptomy choroby są widoczne, umieralność zarażonego stada może sięgać 100 proc. Wirus grypy ptaków przenoszony jest drogą kropelkową od zainfekowanych ptaków i w warunkach kurnika może przetrwać nawet pięć tygodni.

Ten typ wirusa jest wrażliwy m.in. na działanie temperatury powyżej 70°C. Wirus znajduje dobre warunki do przeżycia w tkankach, odchodach i wodzie, szczególnie w zimnym i wilgotnym środowisku.

Według ekspertów, najważniejszą czynnością pozwalającą na zniszczenie (90 proc. skuteczności) drobnoustrojów jest prawidłowo przeprowadzony proces mycia kurnika.

IAR, PAP, jk