Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 09.01.2017

Smog: rząd zajmie się problemem 17 stycznia

17 stycznia problemem smogu zajmie się rząd; Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów został zobowiązany do wypracowania rozwiązań - poinformowała w poniedziałek wieczorem na Twitterze premier Beata Szydło.
Posłuchaj
  • Najbliższe posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów będzie poświęcone czystości powietrza - poinformowała premier Beata Szydło. /IAR/.
  • Wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza może utrzymać się do środy - informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Znacząca poprawa jest spodziewana wraz z wzrostem prędkości wiatru, który sprzyja rozrzedzaniu pyłów. Dzisiaj toksyczne substancje w atmosferze są w południowej i centralnej Polsce./IAR/.
  • Minister Konstanty Radziwiłł powiedział, że zanieczyszczenie powietrza jako czynnik ryzyka wielu chorób budzi niepokój i "nie pozostajemy w tym zakresie bierni". /IAR/.
  • Minister dodał, że ważne jest nie tylko, czym palimy w piecach, ale także to, czy piece spełniają odpowiednie normy bezpieczeństwa./IAR/.
Czytaj także

W poniedziałek wieczorem premier Beata Szydło opublikowała na Twitterze pismo, w którym zwraca się do przewodniczącego KERM, wicepremiera Mateusza Morawieckiego - "w związku z zaistniałym zagrożeniem związanym z wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza (smogiem) na znacznym obszarze kraju" - "o wprowadzenie pod obrady najbliższego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów tej kwestii w celu przygotowania stosownych rekomendacji dla Rady Ministrów na 17 stycznia 2017 r.".



O tym, że kwestia czystości powietrza w kraju ma być tematem najbliższego posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, premier poinformowała już wcześniej na konferencji prasowej.

Kwestia smogu zostanie omówiona na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów

Jak tłumaczyła Beata Szydło, chodzi o to, aby "najbliższe posiedzenie tego komitetu było poświęcone właśnie kwestii czystości powietrza w Polsce, bezpieczeństwa z tym związanego i zdrowia Polaków". "Myślę, że w najbliższym czasie będę państwa mogła poinformować, jakie działania konkretne zostaną podjęte przez rząd, ponieważ - tak jak wcześniej powiedziałam - na najbliższym posiedzeniu KERM ta kwestia zostanie przedstawiona, omówiona i zostaną przedstawione rządowi rekomendacje" - dodała.

Konstanty Radziwiłł: zanieczyszczenie powietrza budzi niepokój i nie pozostajemy w tym zakresie bierni

Minister Konstanty Radziwiłł powiedział, że zanieczyszczenie powietrza jako czynnik ryzyka wielu chorób budzi niepokój i "nie pozostajemy w tym zakresie bierni".

W rozmowie z IAR szef resortu zdrowia wyjaśnił, że problem smogu nie jest tylko kwestią tego, co rząd robi w tej sprawie, ale również różnego rodzaju inicjatyw podejmowanych lokalnie przez samorządy.

Zdaniem ministra Radziwiłła nie tylko warto się przejmować, że powietrze nie jest tak czyste, jak byśmy chcieli, ale również, co można w tym zakresie zrobić, ale to zależy od każdego z nas.

"Najbardziej niepokoją wielkie kominy, które dymią, ale one przeważnie wyposażone są w najdoskonalsze filtry.

Dymią również kominy w indywidualnych domach, gdzie pali się czasami rzeczami, które nie powinny trafić do pieca. Jeżeli jest to stara opona, plastik - to powstający dym zawiera śmiertelnie niebezpieczne substancje na przykład dioksyny, które w większym stężeniu mogą zagrażać życiu człowieka - mówił minister i dodał, że ważne jest nie tylko, czym palimy, ale także to, czy piece spełniają odpowiednie normy bezpieczeństwa.


W opinii ministra Radziwiłła smog jest ważnym problem, na który trzeba zwracać uwagę w różnych wymiarach - działań państwowych, samorządowych i indywidualnych zachowań obywateli.

Na początku stycznia w jednym z wywiadów Minister Radziwiłł powiedział, że bardziej poważne w skutkach jest palenie papierosów, niż smog.

Odnosząc się do komentarzy, które pojawiły się na ten temat Konstanty Radziwiłł podkreślił, że nie chciałby, aby działania w obszarze czystości powietrza, które są podejmowane również w ministerstwie zdrowia, były wymówką dla wszystkich tych, którzy słabo dostrzegają to, co jest w zasięgu ich możliwości.

- Zdrowie zależy od wielu rzeczy, ale najbardziej od własnych decyzji, sposobu postępowania i stylu życia - podkreślił minister Radziwiłł.

Od poniedziałku alarm smogowy w Polsce

W poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) poinformował, że średnie dobowe stężenie pyłu PM10 przekraczające poziom informowania wynoszący 200 mikrogramów na m sześc. zarejestrowano w niedzielę w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim.

Natomiast przekroczenie poziomu alarmowego (czyli średnio na dobę 300 mikrogramów na m sześc.) zanotowano w niedzielę w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim.

Według GIOŚ smog jest wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych: bezwietrznej pogody, braku opadów i niskich temperatur powietrza, a także powiązanej z nimi emisji spalin z indywidualnych kotłów grzewczych oraz kominków w środkowej i południowej Polsce.

Według GIOŚ poprawy jakości powietrza można spodziewać się od środy.

"Znacząca poprawa jakości powietrza jest spodziewana wraz we wzrostem prędkości wiatru sprzyjającej rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń od 11 stycznia (godz. 3-6 rano). Około godz. 12 w środę na większości obszaru kraju będzie dominował wiatr o prędkości 5-8 m/s, w tym samym czasie na północy i na zachodzie kraju będzie występował wiatr o prędkości 8-11 m/s, a nawet w województwie dolnośląskim miejscami będzie występował wiatr z prędkością do 14 m/s, co powinno znacząco obniżyć stężenia zanieczyszczeń" - podał w komunikacie GIOŚ.

Z powodu smogu kilka miast w Polsce zrezygnowało z pobierania opłat za przejazdy komunikacją miejską.

IAR, PAP, jk