Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 23.01.2017

Beata Szydło o zadaniach gospodarczych rządu: rozwój, uszczelnienie podatków, realizacja programów

Rozmawialiśmy przede wszystkim o gospodarce, o rozwoju, o tym wszystkim, co w tym roku jest najważniejszym zadaniem postawionym przed rządem PiS, powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Henrykiem Kowalczykiem.
Posłuchaj
  • Uszczelnienie systemu podatkowego - takie zadanie postawiła wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu szefowa rządu Beata Szydło (IAR)
  • Uszczelnienie systemu podatkowego - takie zadanie postawiła wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu szefowa rządu Beata Szydło. Premier kontynuuje rozpoczęty w ubiegłym tygodniu przegląd pracy poszczególnych resortów. /IAR/.
  • Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że najważniejsze zadania na ten rok to utrzymanie stabilności makroekonomicznej oraz przyczynienie się do wzmocnienia wzrostu gospodarczego, służącego ludziom./IAR/.
  • Najważniejsze zadania na 2017 rok: to m.in. utrzymanie stabilności gospodarczej, mówi wicepremier Mateusz Morawiecki./IAR/.
  • Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki poinformował, że w tym roku oba resorty, którymi kieruje będą realizować kilkadziesiąt dużych zmian - usprawnień dla przedsiębiorców./IAR/.
  • Dzisiaj zamawiający - podmiot samorządowy lub rządowy - mogą w przetargu podkreślić, że musi być bezpośrednie wykonawstwo. A to powoduje, że dużo polskich firm ma większe szanse wzięcia udziału w takim przedsięwzięciu, mówił wicepremier Mateusz Morawiecki./IAR/.
Czytaj także

- Rozmawialiśmy przede wszystkim o gospodarce, o rozwoju, o tym wszystkim, co w tym roku jest najważniejszym zadaniem postawionym przed rządem PiS. W zadaniach na ten rok określamy właśnie rozwój i gospodarkę, jako te zadania priorytetowe, które razem z programami prospołecznymi, które już zostały uruchomione w ubiegłym roku, ale które są również kontynuowane i realizowane w roku obecnym, mają stanowić ten fundament rządu PiS - powiedziała.

Dodała, że jest to realizacja programu PiS. Wyjaśniła, że rozmowa dotyczyła zarówno projektów, które są już przygotowane i są w procesie legislacyjnym, ale także przyszłych. Zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach i miesiącach uruchomione będą kolejne zmiany pomagające polskim przedsiębiorcom.

- Ale mamy również projekty prorozwojowe, projekty inwestycyjne, które będą w tym roku wprowadzane w życie, a które mają znakomite znaczenie, jeżeli chodzi o realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowanej przez pana premiera Morawieckiego i przede wszystkim strategii, która ma dać zrównoważony rozwój, tzn. ma dać równe szanse wszystkim regionom, wszystkim województwom, tym wszystkim miastom, miasteczkom, niewielkim miejscowościom, które dzisiaj mają problemy gospodarcze - wskazała.
Zapowiedziała, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt, który będzie ogromną szansą dla tych regionów

Chcemy, by do budżetu trafiało jeszcze więcej pieniędzy

Ciągle stawiamy przed sobą nowe zadania, aby do budżetu państwa trafiało jeszcze więcej środków, bo przekłada się to na realizację projektów społecznych, na realizację projektów inwestycyjnych - powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z wicepremierem Mateuszem Morawieckim.

Premier poinformowała na konferencji prasowej w poniedziałek, że z wicepremierem, ministrem finansów i rozwoju Mateuszem Morawieckim rozmawiała m.in. o systemie podatkowym i jego uszczelnianiu. - To jest plan bardzo ambitny postawiony przed wicepremierem Morawieckim, jako to najważniejsze zadanie - podkreśliła.

Uszczelnienie systemu podatkowego

- Uszczelnianie systemu polegające na tym, że stosujemy tutaj zarówno nowe zasady, nowe metody, wprowadzamy nowe rozwiązania, ale też kładziemy nacisk na lepszą skuteczność służb, które tym się zajmują - wskazała.
- Chcemy, żeby tych środków z uszczelniania systemu wpływało jak najwięcej do budżetu państwa, bo przekłada się to na realizację projektów społecznych, na realizację projektów inwestycyjnych. Pokazujemy, że w Polsce jest wystarczająca ilość środków budżetowych, tylko trzeba je umiejętnie wydawać, trzeba je wydawać rozsądnie i przede wszystkim nie wolno ich marnować - dodała.
- Ciągle stawiamy przed sobą nowe zadania, aby tych środków trafiało do budżetu jeszcze więcej - podkreśliła.

Chcemy, by uszczelnianie systemu podatkowego służyło polskim rodzinom

Chcemy, by pieniądze z uszczelniania systemu podatkowego służyły polskim rodzinom, by do nich docierały dochody zamiast do mafii vatowskich i wielkich korporacji unikających płacenia podatków - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w poniedziałek.

- Interesują nas polskie rodziny. Jeżeli minister finansów może się przyczynić do tego, że te dochody będą się tam pojawiać właśnie z tych mafii vatowskich, z tych wielkich korporacji, które unikają za bardzo płacenia podatków, dla mnie to jest wielki honor praca w takim zespole pani premier Beaty Szydło i wielka radość też, że mogę się do tego przyczynić, że rosną dobrze wysokopłatne miejsca pracy - powiedział szef resortów rozwoju i finansów.

Rozwój i transparentność spółek Skarbu Państwa

Spółki Skarbu Państwa mają inwestować, rozwijać się przy transparentnym zarządzaniu - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Dodała, że minister, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk będzie koordynował nowy proces zarządzania spółkami.

- Chcemy, żeby spółki Skarbu Państwa z jednej strony były tym kołem napędowym polskiej gospodarki, żeby inwestowały, żeby się rozwijały, żeby stawały się coraz większymi graczami na rynkach europejskich, na rynku światowym, gospodarczym. Ale z drugiej strony chcemy również i wzmacniamy ten filar, który ma pokazywać transparentne zarzadzanie - powiedziała premier na konferencji prasowej. Jak dodała, zmianie ulegnie też "filozofia przeznaczania środków budżetowych, środków publicznych na działania marketingowe, promocyjne, różnego rodzaju inne usługi zewnętrzne, które te spółki również do tej pory zamawiały".

- To jest zadanie poszczególnych ministrów, w których nadzorze spółki się znalazły, ale tutaj koordynację nad przebiegiem tego procesu i tą bezpośrednią współpracę z ministrami ma pan minister Henryk Kowalczyk. W najbliższym czasie - ustaliliśmy, że odbędzie się takie właśnie spotkanie, na którym zostaną również omówione te wszystkie sprawy dotyczące nowej formy zarządzania - powiedziała.

Jak dodała, zwrócona zostanie uwaga na to, na czym rządowi zależy - "z jednej strony spółki mają inwestować, a z drugiej strony transparentność, pełna przejrzystość i nowa jakość zarzadzania" - zaznaczyła szefowa rządu.
Od 1 stycznia rozpoczął się proces likwidacji ministerstwa Skarbu Państwa.  

Ekonomia ma służyć obywatelom

Ekonomia ma służyć obywatelom, pieniądze publiczne mają być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, mądry i rozsądny - podkreśliła w poniedziałek premier Beata Szydło. Zaznaczyła, że rozwój i gospodarka są priorytetami rządu PiS w 2017 r.

- Kierujemy się zasadą, że przede wszystkim stawiamy na to, że gospodarka, ekonomia ma służyć obywatelom. Pieniądze publiczne mają być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, mądry, rozsądny. Zależy nam na inwestycjach, zależy nam na tym, żeby potencjał rozwojowy, potencjał gospodarczy był coraz większy - mówiła po spotkaniu, w ramach przeglądu resortów, z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Henrykiem Kowalczykiem.

Premier oceniła, że pojawiające się w ostatnim czasie dane nt. polskiej gospodarki pokazują, że perspektywy w tym roku są bardzo obiecujące. - Wierzę w to głęboko, że wszystkie resorty gospodarcze rządu sprostają tym zadaniom, które przed nimi zostały postawione i na koniec roku będziemy mogli państwu przekazać bardzo dobre wiadomości płynące z polskiej gospodarki - dodała.

Szydło: podpisano bardzo ważną umowę dot. Stoczni Szczecińskiej

Umowa dot. zakupu Stoczni Szczecińskiej przez Fundusz Inwestycyjny Mars pokazuje, że projekty, które przygotowuje rząd, nie są tylko i wyłącznie w fazie projektowania, ale stają się faktycznymi dokonaniami - uważa premier Beata Szydło.

Umowę dotyczącą sprzedaży Stoczni Szczecińskiej przez Towarzystwo Finansowe Silesia, Funduszowi Inwestycyjnemu Mars, za 100 mln zł, podpisano w piątek.

Szydło przypomniała po spotkaniu, w ramach przeglądu resortów, z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Henrykiem Kowalczykiem, że w poniedziałek Morawiecki będzie w Szczecinie w związku z podpisaniem tej umowy, którą określiła jako "bardzo ważną". Według niej umowa ta pokazuje bowiem "już realnie, że te projekty, które przygotowujemy nie są tylko i wyłącznie w tej fazie projektowania, ale stają się faktycznymi dokonaniami".

W poniedziałek po południu w Stoczni Szczecińskiej zaplanowano konferencję prasową dotyczącą polskiego przemysłu stoczniowego z udziałem wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. W spotkaniu z mediami weźmie także udział m.in. wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.

W czerwcu 2016 r. podczas 4. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie podpisano list intencyjny dotyczący budowy przez polskie stocznie dwóch promów samochodowo-pasażerskich Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Porozumienie podpisali uczestnicy przyszłego konsorcjum, które ma zbudować promy: Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego SA, Stocznia Remontowa "NAUTA" SA, Morska Stocznia Remontowa Gryfia SA oraz Szczeciński Park Przemysłowy Sp. z o.o., działający na terenach po byłej stoczni w Szczecinie. List podpisały także Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz PKO BP, które mają finansować budowę statków.

Promy mają być jednostkami typu ro-pax o długości ponad 220 m i szerokości około 30 m. Koszt budowy jednego promu to około 450 mln zł. Statki mają zabierać na pokład 900 pasażerów, a ich linia załadunkowa ma mieć 3,5 km. Mają posiadać napędy dualne, dwupaliwowe.

1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Przewiduje ona stosowanie zerowej stawki VAT na produkcję, import, części i wyposażenie dla jak najszerszego katalogu jednostek pływających (zgodnie z dyrektywą VAT UE). Rozszerzenie preferencji podatkowej dotyczyć będzie takich statków, jak np. holowniki i lodołamacze pełnomorskie. Przewidziano też zwiększenie katalogu nowych statków objętych zerową stawką VAT.

Ustawa zakłada również możliwość wyboru między obecnym 19-proc. CIT lub PIT a nowym zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1 proc. w zakresie budowy i przebudowy statków. Przewiduje także ułatwienia w objęciu statusem specjalnej strefy ekonomicznej gruntów, na których prowadzona jest produkcja okrętowa i komplementarna.

Rząd uważa, że dzięki nowym rozwiązaniom ustawowym wzrośnie produkcja stoczniowa. Według jego szacunków, dzięki stworzeniu warunków do dynamicznego rozwoju przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych powstanie w nich ok. 3 tys. miejsc pracy.

 Morawiecki: najważniejsze zadania na 2017 rok to m.in utrzymanie stabilności gospodarczej

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że najważniejsze zadania na ten rok to utrzymanie stabilności makroekonomicznej oraz przyczynienie się do wzmocnienia wzrostu gospodarczego, służącego ludziom i rodzinom.

Na konferencji po spotkaniu z premier Beatą Szydło mówił, że rząd właśnie tak patrzy na gospodarkę, na rozwój, na budżet.

Morawiecki: pracujemy nad zwolnieniem przedsiębiorców z płacenia ZUS na pół roku

Trwają prace nad projektem zwolnienia z płacenia ZUS-u przedsiębiorców na pół roku - powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w poniedziałek.

"Chcemy zachęcić osoby, które czują się na siłach do prowadzenia działalności gospodarczej, żeby rzeczywiście zaczęły płacić wtedy, kiedy pojawi się pierwsza faktura" - mówił wicepremier. Dodał, że taki pomysł jest dyskutowany.

Jak mówił, "będziemy starali się jeszcze w tym roku wdrożyć ten projekt, ale najpóźniej chcemy te zmiany wprowadzić od 1 stycznia 2018 roku".

Ważne zabezpieczenie środków na realizacje programów rządowych

̶  On ma być prospołeczny, taki jest nasz budżet - dodał wicepremier Morawiecki. Wyjaśnił, że w najważniejszych zadaniach na ten rok resortów, którymi kieruje, chodzi o zabezpieczenie środków na realizację wszystkich programów prospołecznych, prorodzinnych i prorozwojowych. Mateusz Morawiecki dodał, że deficyt budżetowy będzie utrzymany w ryzach w granicy 3 procent PKB.

Morawiecki: KE dostrzegła, że prowadzimy politykę zrównoważonego rozwoju

Komisja Europejska dostrzegła, że Polska prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Według niego dostrzegły to też agencje ratingowe.

"Komisja Europejska, a więc instytucja, która bardzo przygląda się temu wszystkiemu, co się dzieje w Polsce, w swoim raporcie (...) określiła, że nasza polityka teraz jest polityką zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy zrównoważeni zarówno z punktu widzenia makro-, jak i mikroekonomicznego, zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i gospodarczego. Bardzo się cieszę, że zostało to dostrzeżone, że zostało to dostrzeżone także przez agencje ratingowe" - powiedział wicepremier.

Dodał, że działania resortu rozwoju przyczyniają się nie tylko do zwiększania liczby miejsc pracy, ale także do podnoszenia wynagrodzeń, o czym choćby świadczą zapowiedzi sieci handlowych o podwyżkach dla kasjerów i kasjerek.

Morawiecki o oszczędnościach i emeryturach

Morawiecki mówił, że zadaniem ministerstwa finansów, jak i ministerstwa rozwoju jest budowanie długoterminowych oszczędności. "Długoterminowe oszczędności buduje się poprzez rozsądne reformy systemu emerytalnego, my takie reformy już zaanonsowaliśmy kilka miesięcy temu. W tym roku przełożymy je na rzeczywistą legislację, po to, żeby od 1 stycznia 2018 r. zarówno drugi filar, czyli OFE - który został przez naszych poprzedników de facto zdekonstruowany - w połączeniu z naszym programem budowy kapitału, żeby rok po roku wzmacniał zarówno rynek kapitałowy, giełdę polską, ale również w szczególności oszczędności emerytów na przyszłość, tak żeby one w lepszym stopniu odpowiadały stopie zastąpienia w przyszłości. Patrzymy na to, jako na bardzo ważny nasz cel" - podkreślił.

Wicepremier zapowiedział, że rząd w ramach pracy ze spółkami i biznesem prywatnym będzie się starał inspirować - ze wsparciem pieniędzy z budżetu i UE - wiele inwestycji. "Mamy kilkadziesiąt takich inwestycji planowanych" - oświadczył.

Podsumował też to, co już się udało zrobić: 800 dodatkowych inwestycji i 74 tys. nowych udokumentowanych miejsc pracy. Zaznaczył, że w tym roku możemy przyciągnąć z Wysp Brytyjskich do Polski 25-35 tys. miejsc pracy w systemie zaawansowanych usług.

Zwrócił też uwagę na ulgi na innowacje, które zostały podniesione z 30 proc. do 50 proc. "Od 2018 r. ulga inwestycyjna będzie jeszcze wyższa, przesuwamy się w tej drabinie innowacyjności w górę. Zresztą ostatnie rankingi KE to potwierdzają" - dodał.

Morawiecki: pracujemy nad zmianami podatkowymi

Rząd pracuje nad zmianami podatkowymi, zachęceniem samorządów do zwiększenia inwestycji i pakietem eksportowym dla polskich firm - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki

"Dla małej działalności gospodarczej, tej do 5 tys. zł ZUS będzie mniej kosztował to jest nasz plan na ten rok. Będzie działalność nierejestrowa, to jest również dla tych małych firm. Zastanawiamy się też nad tym, aby na pierwsze półrocze działalności gospodarczej, tej nowozakładanej, w ogóle nie było ZUS-u, albo żeby był niższy" - powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że od pierwszego stycznia tego roku dla małych firm została wdrożona jednorazowa amortyzacja kosztów środków trwałych, co jego zdaniem rozrusza inwestycje.

"Inwestycje w sektorze samorządowym spadły o 30-40 proc. Przygotowaliśmy ustawy, ustawy upraszczające, zachęcające. Jestem przekonany, że samorządy uruchomią w tym roku zdecydowanie więcej inwestycji" - powiedział wicepremier.

Program eksportowy dla polskich firm

Zdaniem Morawieckiego bardzo ważny pakiet, który udało się wdrożyć, to pakiet eksportowy dla polskich firm. "Są nowe biura handlowe, kredyty eksportowe, gwarancje eksportowe w łącznej kwocie do 60 mld zł, tego nigdy do tej pory nie było" - stwierdził Morawiecki.

"W dobrym tempie realizujemy też zmiany, o których mówiliśmy takie jak prosta spółka akcyjna, jak sukcesja dla firm rodzinnych. Jesteśmy też chwaleni za zmiany związane z zamówieniami publicznymi. Otóż już teraz nie ma tylu przetargów rozstrzyganych na zasadzie podwykonawców. To była zmora poprzedniej epoki, że bardzo często firma przyjeżdżała w tak zwanej teczce i polscy podwykonawcy musieli realizować kontrakty na bardzo niskich marżach" - powiedział wicepremier.

Ważne miejsce Polskiego Funduszu Rozwoju

Zdaniem Morawieckiego jednym z instrumentów urzeczywistniających Strategie Odpowiedzialnego Rozwoju jest Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

"Chciałem zameldować wykonanie pierwszej fazy. Już zresztą w czasie tworzenia tej instytucji ważne rzeczy się zadziały jak projekt związany z Pesą, projekt Pekao SA, czyli repolonizacja sektora bankowego. Dzisiaj już ponad połowa sektora znajduje się w rękach polskich. Chodzi też o największy w Europie program dla start-upów wielkości 3 mld zł, a także program Polski Kombajn Górniczy" - powiedział wicepremier.

"PFR rozpędza się i staje się dla nas instrumentem rozwojowym i to bez udziału środków budżetowych. O ile instytucje rozwojowe francuskie czy niemieckie w pierwszej swojej fazie czerpały z budżetu, my te środki przeznaczyliśmy na działania społeczne. W tym roku przeznaczymy 40 mld zł, w przyszłym będzie to około 50 mld zł i potem co roku będzie to 50 mld zł" - dodał.

Kowalczyk: w 2017 r. szczególnie ważne projekty uszczelniające system podatkowy

W tym roku szczególnie będziemy zwracać uwagę na projekty, które mają uszczelniać system podatkowy - zapowiedział w poniedziałek minister, szef Stałego Komitetu RM Henryk Kowalczyk. Według niego już widać efekty działań rządu dot. uszczelnienia systemu podatkowego.

"Szczególnie w tym roku będziemy zwracać uwagę na projekty gospodarcze, finansowe, te, które mają uszczelniać system podatkowy, aby te wszystkie projekty bardzo sprawnie przechodziły drogę legislacyjną w procesie rządowym i później skutecznie (...) przechodziły tę drogę sejmową" - powiedział Kowalczyk na konferencji prasowej po spotkaniu premier Beaty Szydło z nim oraz wicepremierem Mateuszem Morawieckim, w ramach przeglądu resortów.

Jak podkreślił, "rząd pod kierownictwem pani premier Beaty Szydło przeprowadził bardzo wiele rozwiązań legislacyjnych, tych dobrych rozwiązań legislacyjnych".

Kowalczyk podkreślił też: "W kampanii wyborczej w jednym z wywiadów założyłem się z jedną panią redaktor, że uzyskamy zwiększenie wpływów podatkowych o 52 mld zł. Lata porównawcze to byłby rok 2013 i 2018. Ja już jestem prawie przekonany, że ten zakład wygrałem. Widać działania naszego rządu, że uszczelnienie tego systemu podatkowego zaczyna działać. I w roku 2018, w porównaniu do roku 2013, na pewno będziemy mieli wpływy podatkowe znacznie większe, niż te wspomniane wówczas przeze mnie 52 mld zł. To widać już bardzo wyraźnie w tej chwili, kiedy mamy znacznie zwiększone wydatki, a mniejszy deficyt. A więc widać bardzo wyraźnie, że te pieniądze w tym systemie podatkowym zaczynają się znajdować, ale jeszcze to nie jest proces zamknięty, jeszcze przed nami wiele zadań, które w roku 2017 będą dokonywane".

IAR, PAP, abo, jk