Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 08.02.2017

Zakaz handlu w niedziele: zmiany będą wprowadzane stopniowo?

Obecnie trwają konsultacje w sprawie ograniczenia handlu w niedziele. Wszystkie strony przedstawiają swoje uwagi na temat projektu. Pojawiły się pomysły, aby zmiany wprowadzać stopniowo, na przykład wprowadzić zakaz handlu najpierw w dwie niedziele w miesiącu i sprawdzać, jaki to będzie mieć wpływ na gospodarkę i rynek pracy.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca w SGH, Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO BP i Ignacy Morawski, ekonomista (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca w SGH, Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO BP i Ignacy Morawski, ekonomista (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, jest w ogóle przeciwna regulacjom w tej sprawie.

Elżbieta Mączyńska Tutaj regulacje w ogóle są niepotrzebne i powinno się dać swobodę w podejmowaniu decyzji właścicielom firm, sieci, sklepów, czy pracują w niedziele, czy nie.

- Tutaj regulacje w ogóle są niepotrzebne i powinno się dać swobodę w podejmowaniu decyzji właścicielom firm, sieci, sklepów, czy pracują w niedziele, czy nie. Uważam, że powinno się przede wszystkim solidnie sprawdzać przestrzeganie zasad, które obowiązują w prawie pracy. Sprawdzać, czy pracownicy nie pracują za długo, czy są traktowani należycie, czy nie są wymuszane na nich zasady, które są sprzeczne z Kodeksem pracy. Przede wszystkim zaś jest kwestia płatności za pracę w niedziele, to, jakie są stawki za pracę w niedziele. Państwowa Inspekcja Pracy i instytucje odpowiedzialne za porządek na rynku pracy nie czynią tego, co należy i to od tego należałoby zacząć. Być może wtedy, gdyby okazało się, że należy płacić należycie i przestrzegać prawa pracy, część przedsiębiorstw z własnej nieprzymuszonej woli stwierdziłaby sama, że nie opłaca się pracować w niedziele - uważa prof. Elżbieta Mączyńska.


Posłuchaj
01:36 Mączyńska o handlu w niedziele_13371442_2017-02-08T11-16-01.000.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska: powinno się przede wszystkim solidnie sprawdzać przestrzeganie zasad, które obowiązują w prawie pracy

 

Ostrożny byłby także Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim.

Mariusz Adamiak W handlu kupuje się rzeczy opodatkowane podatkiem VAT i nie wiemy do końca, jaki to będzie miało wpływ na  konsumpcję.

- Zwróciłbym uwagę na przychody podatkowe. W handlu kupuje się rzeczy opodatkowane podatkiem VAT i nie wiemy do końca, jaki to będzie miało wpływ na  konsumpcję. Jest to dość ryzykowne, zwłaszcza gdy budżet jest napięty. W przypadku takich regulacji dzieją się różne inne zjawiska, które mogą mieć długofalowy wpływ. Przede wszystkim przeniesienie się handlu do Internetu. Wtedy ostatecznie może się okazać, że mniej ludzi będzie zatrudnionych, bo handel w Internecie zatrudnia mniej ludzi. Co ciekawe również, handel w Internecie trudniej opodatkować w danym kraju, to bardziej się wymyka naszym służbom skarbowym. Nie jestem też pewien, czy już jesteśmy na tym etapie rozwoju gospodarczego, że te możliwości są na tyle bogate, by to nie odbiło się na ogólnej aktywności gospodarczej. Myślę, że jeszcze jest zatem na to za wcześnie i byłbym ostrożny z wprowadzaniem takiego zakazu – zaznacza Mariusz Adamiak.


Posłuchaj
01:48 Adamiak o handlu w niedziele_13371445_2017-02-08T11-16-01.000.mp3 Mariusz Adamiak: jeszcze jest zatem na to za wcześnie i byłbym ostrożny z wprowadzaniem takiego zakazu

 

Alternatywa zaś dotyczy innych sposobów spędzania wolnego czasu, a tym samym zatrudniania w innych sektorach, chociażby w turystyce.

Ignacy Morawski, ekonomista, założyciel portalu SpotData.pl patrzy na zagadnienie z dwóch stron.

Ignacy Morawski Bardzo dobrym kierunkiem prowadzenia polityki gospodarczej jest wprowadzenie pewnych regulacji z ograniczonym zasięgiem, poprzez testowanie pewnych zmian.

- To nie jest chyba najlepsza z możliwych regulacji. Rozumiem jej społeczne przesłanki, ale trzeba podejść do tego bardzo ostrożnie. De facto nie chcą chyba tego ludzie, którzy głosują nogami i chodzą jednak do tych sklepów. Ale bardzo dobrym kierunkiem prowadzenia polityki gospodarczej jest wprowadzenie pewnych regulacji z ograniczonym zasięgiem, poprzez testowanie pewnych zmian. Jeżeli jest jakiś program i nie wiemy, jakie będą jego konsekwencje, wprowadźmy go na małą skalę, może nie w całym kraju, albo co drugi miesiąc – mówi Ignacy Morawski.


Posłuchaj
01:31 Morawski o handlu w niedziele_13371449_2017-02-08T11-16-01.000.mp3 Ignacy Morawski: nie chcą chyba tego ludzie, którzy głosują nogami i chodzą jednak do tych sklepów

 

„Solidarność” też pokazała pewne zmiany w swoich propozycjach. Polegają one na wyłączeniach dla nowych branż oraz złagodzeniu sankcji za złamanie przepisu. „Solidarność” proponuje wyłączenia między innymi dla branży pogrzebowej, podmiotów handlujących w portach i na lotniskach, podczas festynów organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, instytucje kościelne, instytucje pomocy społecznej. Niedzielny handel będzie możliwy też w trakcie imprez sportowo-rekreacyjnych na terenie obiektów przystosowanych do organizacji tego typu imprez. Działać mogłyby też sklepy w placówkach handlowych zlokalizowanych na terenie jednostek penitencjarnych, w garnizonach oraz urzędy pocztowe. Sprzedawać w niedziele mogliby też ci przedsiębiorcy, którzy sami staną za ladą.

W projekcie zmieniono też zapis dotyczący karania tych, którzy złamią ustawę. Maksymalną karę do 2 lat więzienia zmieniono na karę finansową. Grzywna nie będzie mogła przekroczyć 10 procent obrotu z poprzedniego roku.

Sylwia Zadrożna, awi