Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 11.02.2017

Ruszył nowy wyścig po dopłaty z programu "Mieszkanie dla młodych"

W styczniu skończył się ten po tegoroczne dopłaty. Trwa już jednak kolejny, po środki wypłacane w 2018 roku.
Posłuchaj
  • O dopłatach do mieszkań z programu "Mieszkanie dla Młodych" na 2018 rok w radiowej Jedynce (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Program „ Mieszkanie dla Młodych" czyli mieszkania na kredyt z dofinansowaniem państwa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Coraz więcej Polaków chce ubiegać się o kredyt na własne lokum i trudno się im dziwić, bo program jest bardzo atrakcyjny.

- Przeciętny beneficjent dostaje około 25 tysięcy złotych, a rekordziści się w stanie dostać dopłatę przekraczającą nawet 110 tysięcy złotych. Te pieniądze nie są pożyczone, więc nie trzeba od nich płacić odsetek. Zatem przeciętnemu uczestnikowi programu "Mieszkanie dla Młodych" nie zostaje tylko 25 tysięcy złotych, ale także odsetki, co w sumie oznacza, że zapłaci nawet o 50 tysięcy mniej za mieszkanie z tytuły pomocy z budżetu państwa - tłumaczy Bartosz Turek z Open Finance.

 Z Programu skorzystało już ponad 74 tysiące rodzin i singli

Wysokość dopłaty uzależniona jest od sytuacji rodzinnej osoby ubiegającej się o wsparcie.

- 10 proc. dopłaty do wkładu własnego mogą oczekiwać rodziny bez dzieci, nieco więcej, bo 15 proc. mogą dostać rodziny, które posiadają jedno dziecko, 20 proc. należy się osobą z dwójką dzieci, a 30 proc. z trójką lub więcej dzieci. Dodatkowe 5 proc. przeznaczone jest dla rodzin, które w ciągu pięciu lat będą miały kolejne dziecko - dodaje Marcin Jańczuk z Metrohause.

 Duża dostępność programu

Co ważne mieszkanie z dopłatą można kupić na rynku pierwotnym, ale także na rynku wtórnym, to znacznie zwiększa dostępność dopłat.

- Co umożliwiło korzystanie z dopłat większej licznie osób na większym obszarze. Rynek pierwotny koncentruje się w dużym miastach, w mniejszych lokalizacjach jest tylko rynek wtórny - przypomina Marcin Krasoń z Home Brokera.

 Ogromne zainteresowanie

Zainteresowanie programem w styczniu było tak duże, ze pula środków przeznaczona na ten rok już się wyczerpała. Teraz można rezerwować pieniądze na rok kolejny.

 - Tam do wykorzystania zostało jeszcze koło 200 mln zł, choć istnieje ryzyko, że w ciągu 2-3 miesięcy i te pieniądze się skończą. Jeśli ktoś chce skorzystać w Programu to musi podpisać umowę, która przeniesie prawo własności do nieruchomości w 2018 roku. Jest to możliwe zarówno u deweloperów, jak i na rynku wtórny, gdzie wystarczy podpisać umowę przedwstępną, która będzie zakładała podpisanie umowy ostateczne w 2018 roku - dodaje Bartosz Turek.

W programie MdM bierze udział 13 banków. Warunki oferowanych kredytów mogą się różnic - warto wiec porównać ich oferty. Ostatnia szansa na dopłatę będzie jeszcze na początku przyszłego roku. Wtedy udostępnione zostanie 381 mln zł. Program "Mieszkanie dla Młodych" wystartował w 2014 r. i zastąpił inny rządowy program - "Rodzina na swoim". Kończy się w 2018 roku.

Justyna Golonko, abo