Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 13.02.2017

Niebawem sztuczna inteligencja stanie się mądrzejsza od człowieka

Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować funkcjonowanie światowej gospodarki oraz rynku pracy - uważa Paweł Iwanowski, menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte Digital.
Posłuchaj
  • O tym, że na co dzień korzystamy ze sztucznej inteligencji w Polskim Radiu 24 mówi Paweł Iwanowski, menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte Digital (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Według gościa Polskiego Radia 24, musimy się na to przygotować, bo sztuczna inteligencja to już nie science-fiction, a rzeczywistość.

- Na chwilę obecną to jest nadal science-fiction i wszystko rozbija się o coś co jest określane mianem osobliwości technologicznej. Dziś wszystkie czynności, które sztuczna inteligencja umie robić, czy zadania stawiane przed sztuczną inteligencją są kreowane przez nas. Osobliwość technologiczna to jest Święty Graal, czyli moment, w którym sztuczna inteligencja będzie sama sobie potrafiła stawiać zadania, czyli stanie się autonomiczna – wyjaśnia gość.

Często korzystamy z pomocy sztucznej inteligencji

Według naukowców, przełomowe mogą być okolice roku 2040-50, kiedy to sztuczna inteligencja stanie się mądrzejsza od człowieka.

- Sztuczna inteligencja już z nami jest. Nie zauważamy tego przez większość czasu. Algorytmy pomagają już wielu portalom, na przykład Facebooki pomagają rozpoznawać twarze na zdjęciach. Skuteczność sięga nawet 90- procent, więc jest wyższa niż u człowieka. Asystenci-roboty udzielają nam merytorycznej odpowiedzi na nasze pytania – przypomina rozmówca.

Tymczasem, jak wynika z raportu przygotowanego przez Biały Dom, sztuczna inteligencja będzie miała wpływ nie tylko na rynek pracy, czy  gospodarkę, ale także na funkcjonowanie  narodów jako całości.

Błażej Prośniewski, abo