Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 06.03.2017

Resort pracy szacuje: bezrobocie w lutym 8,5 proc. Pracodawcy planują zwiększać zatrudnienie

Bezrobocie w lutym wyniosło 8,5 procent. Taki szacunek opublikowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli dane się potwierdzą, będzie to oznaczało spadek bezrobocia w porównaniu ze styczniem o 0,1 punktu procentowego.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta RafalskaMinister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta RafalskaMRPiPS
Posłuchaj
  • Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska o danych na temat bezrobocia w lutym (IAR)
  • Dyrektor Instytutu Badawczego Randstad Katarzyna Gurszyńska: 46 procent pracodawców na przełomie roku podwyższyło płace w przedsiębiorstwach (IAR)
Czytaj także

Resort podał, że liczba bezrobotnych na koniec lutego wyniosła prawie milion 400 tysięcy osób. Stopa bezrobocia spadła w 12 województwach - najsilniej, o 0,3 punktu procentowego, w województwie lubuskim.

Najniższe bezrobocie występuje w województwie wielkopolskim (5,2 procent), a najwyższe w warmińsko-mazurskim (14,7 procent).

Wzrost bezrobocia w styczniu

Główny Urząd Statystyczny podał, że wskaźnik bezrobocia w Polsce w styczniu 2017 roku wyniósł 8,6 proc. wobec 8,3 proc. w grudniu ubiegłego roku. To najniższa styczniowa stopa bezrobocia od 26 lat. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 397,1 tys. wobec 1 mln 335,2 tys. osób przed miesiącem.

- Niewielki wzrost bezrobocia jest związany z sezonowością, która zawsze występuje w tym okresie. Czekamy na wiosnę. Myślę, że wtedy znowu bezrobocie będzie nam spadało do kolejnych historycznych rekordów. Oby to nie były rekordy, które wiążą się z poważnymi niedoborami na rynku pracownika - mówiła wówczas minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska prognozuje, iż w grudniu tego roku roku bezrobocie może spaść do 8-8,2 proc. - To byłby naprawdę bardzo dobry rezultat. A gdyby podczas reformy ochrony zdrowia okazało się, że nie ma konieczności rejestrowania się w powiatowych urzędach pracy ze względu na ubezpieczenie zdrowotne, to ten rezultat byłby jeszcze niższy - powiedziała. - Myślę, że bezrobocie może być niższe w miesiącach wakacyjnych - dodała.

Pracodawcy będą zatrudniać

Jak natomiast wynika z najnowszego raportu Instytutu Badawczego Randstad, w tym półroczu co trzecia firma działająca w Polsce planuje zwiększenie zatrudnienia.

Podobnie jak poprzednio, branżami, które najczęściej sygnalizują takie zamiary są m.in. transport, łączność oraz przemysł.

W związku z sytuacją na rynku pracy, 46 procent pracodawców na przełomie roku podwyższyło płace w przedsiębiorstwach - powiedziała dyrektor Instytutu Katarzyna Gurszyńska. W porównaniu z poprzednim kwartałem nieco mniejszy odsetek firm planuje podwyższanie płac - 36 procent. Jednak, jeśli spojrzy się na 8-letnią historię raportu, to w tym okresie roku jest to najwyższy wynik i drugi co do wielkości, zanotowany dotąd w badaniu.

Katarzyna Gurszyńska dodała, że większość firm - 66 procent - swoją sytuację ocenia jako dobrą, albo bardzo dobrą.

Natomiast 4 kwartał z rzędu widać obawy przedsiębiorców odnośnie sytuacji gospodarczej kraju.

33. raport "Plany pracodawców" powstał na podstawie sondażu, który na zlecenie Instytutu Badawczego Randstad przeprowadziła firma TNS Polska od 18 stycznia do 9 lutego tego roku, wzięło w nim udział 1000 przedsiębiorstw.

IAR/PAP, awi