Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 07.03.2017

Mieszkanie Plus: rusza kilkanaście inwestycji

Spółka BGK Nieruchomości realizuje przedsięwzięcia związane z komercyjnym filarem Programu Mieszkanie Plus, który jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego.
Wideo
  • O ruszających inwestycjach i planach programu Mieszkanie Plus, mówi Wiceprezes zarządu BGK NIeruchomości, Włodzimierz Stasiak. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Posłuchaj
  • O ruszających inwestycjach i planach programu Mieszkanie Plus, mówi Wiceprezes zarządu BGK NIeruchomości, Włodzimierz Stasiak. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

− Spółka podjęła się przygotowania koncepcji i rozpoczęcia projektów pilotażowych budowy tanich mieszkań na wynajem, wyjaśnia wiceprezes zarządu, Włodzimierz Stasiak.

Pod koniec  ubiegłego roku rozpoczęto realizację dwóch pierwszych inwestycji, w Białej Podlaskiej i w Jarocinie. W tych dwóch miastach powstanie ponad 400 mieszkań dla rodzin, które dziś nie mogą zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych. W takiej sytuacji jest duża liczba Polaków. Są to rodziny albo zbyt dobrze uposażone, aby móc korzystać z pomocy w postaci przyznania im mieszkań komunalnych oraz socjalnych, albo rodziny zbyt ubogie, aby korzystać z finansowania przy zakupie własnego locum, w postaci kredytów hipotecznych.

Spółka postawiła na współpracę z wieloma partnerami. Stara się pozyskiwać grunty pod lokalizację projektów mieszkaniowych współdziałając z jednostkami samorządu terytorialnego, spółkami Skarbu Państwa, deweloperami, prywatnymi inwestorami i właścicielami gruntów. Luka na rynku mieszkaniowym w zależności od przyjętego kryterium pomiaru oceniana jest na poziomie od pół do nawet trzech milionów, w tym drugim przypadku jeśli się uwzględni lokale substandardowe pod względem technicznym, czyli nie mające dostępu do podstawowych instalacji.   

Spółka BGK Nieruchomości chce przedstawić technologie na tańsze i szybsze budownictwo, przy założeniu, że te technologie będą też wykorzystywane w przyszłości przez prywatnych inwestorów i  deweloperów. Drogą do osiągnięcia tego celu ma być zorganizowanie  konkursów architektonicznych .

Przewiduje się ,że  w najbliższym czasie rozpocznie się realizacja  kolejnych kilkunastu inwestycji. W tej chwili podpisanych jest  już 65 listów intencyjnych z różnymi jednostkami samorządu terytorialnego. Podpisanie kolejnych kilkunastu ma nastąpić w najbliższym czasie. Partnerami są samorządy zarówno na Ścianie Wschodniej , jak i na zachodzie kraju. Bardzo aktywne są samorządy na południu Polski, natomiast większej aktywności oczekuje się od samorządów w części północnej, a szczególnie w północno-wschodniej.

Jest też podpisanych kilka listów intencyjnych ze spółkami Skarbu Państwa. Są również zaawansowane rozmowy z kilkoma deweloperami, budzące nadzieję, że  ramach tej współpracy będą powstawały projekty mieszkaniowe, do zaoferowania najemcom w  niedługim czasie.

Dariusz Kwiatkowski