Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 17.05.2017

RPP nie zmieniła stóp procentowych. Sprzyjają utrzymaniu zrównoważonego rozwoju

Stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów i lokat w złotych się nie zmieni.
Posłuchaj
  • Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki podkreśla, że decyzja Rady nie jest zaskoczeniem (IAR)

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

Utrzymanie stóp sprzyja utrzymaniu zrównoważonego rozwoju

Rada podtrzymała, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego i równowagi makroekonomicznej.

"Rada podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - napisano w komunikacie.

Czynnikiem wzrostu gospodarczego jest popyt konsumpcyjny

"Głównym czynnikiem wzrostu aktywności gospodarczej pozostaje rosnący popyt konsumpcyjny wspierany przez wzrost zatrudnienia i płac, dobre nastroje konsumentów oraz wypłaty świadczeń. Towarzyszy temu poprawa koniunktury w przemyśle i budownictwie, co może wskazywać na stopniowe ożywienie popytu inwestycyjnego" - dodano.

W kolejnych kwartałach inflacja ustabilizuje się na umiarkowanym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej przewiduje, że w kolejnych kwartałach inflacja w Polsce ustabilizuje się na umiarkowanym poziomie - napisano w komunikacie po majowym posiedzeniu.

W ocenie Rady, po wyraźnym wzroście rocznej dynamiki cen towarów i usług konsumpcyjnych na początku roku, inflacja ustabilizowała się na umiarkowanym poziomie.

"W ocenie Rady w kolejnych kwartałach inflacja pozostanie umiarkowana, czemu będzie sprzyjać dalsze wygasanie efektów wcześniejszego wzrostu cen surowców na rynkach światowych, przy jedynie stopniowym zwiększeniu się wewnętrznej presji inflacyjnej związanej z poprawą krajowej koniunktury. W efekcie ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone" - podano w komunikacie.

Ekonomiści nie są zaskoczeni

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki podkreśla, że decyzja Rady nie jest zaskoczeniem. Dodaje, że w kolejnych miesiącach członkowie Rady będą uważnie obserwowali dane o wysokości Produktu Krajowego Brutto. Ekspert wyjaśnia, że przyspieszający wzrost gospodarczy może spowodować wzrost inflacji. W takiej sytuacji członkowie RPP zaczną rozważać możliwość podwyżki stóp procentowych.

Kiedy podwyżka i wyższe oprocentowanie kredytów?

Większość ekonomistów oczekuje stabilizacji stóp procentowych NBP przynajmniej do końca 2017 roku, a pierwszą podwyżkę prognozują w I kw. 2018 r.

Czworo ekonomistów oczekuje wzrostu stóp NBP w drugiej połowie 2017 roku. Tyle samo ekonomistów przewidywało taki scenariusz miesiąc temu.

Jedenastu ekonomistów spodziewa się, że RPP podniesie stopy o 0,25 pkt. proc. w I kw. 2018 r., a trzynastu spodziewa się, że w całym 2018 roku RPP podniesie stopy o łącznie 0,5 pkt. proc. W skrajnych scenariuszach dwóch ekonomistów oczekuje, że na koniec 2018 roku stopa referencyjna będzie wynosić 2,50 proc., a jeden, że pozostanie na niezmienionym poziomie.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.

IAR, PAP, abo, jk